31 grudnia restrykcje covidowe też obowiązują. Jakie obostrzenia na sylwestra?

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia30 grudnia 2021 10:08

Sylwester. Obostrzenia 31 grudnia też obowiązują, ale nie wszystkie. Czego należy się spodziewać? Sprawdziliśmy, jakie restrykcje utrzymano, a które zniesiono?

31 grudnia restrykcje covidowe też obowiązują. Jakie obostrzenia na sylwestra?
Obostrzenia na Sylwestra 2021. Zmieniono rozporządzenie dotyczące 31 grudnia Fot. AdobeStock
  • W połowie grudnia opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zaostrzające restrykcje sanitarne w związku z wzrastającą liczbą zachorowań na COVID-19
  • Zgodnie z późniejszą nowelizacją zmieniono nieco obostrzenia covidowe dotyczące nocy sylwestrowej
  • Jakie obostrzenia covidowe obowiązują w sylwestra, czyli 31 grudnia?

Obostrzenia na sylwestra. 31 grudnia restrykcje obowiązują, ale nie wszystkie

14 grudnia opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń covidowych wprowadzanych w związku z wrastającą liczbą zachorowań na COVID-19, a także pojawieniem się w Polsce nowego wariantu koronawirusa - Omikron.

Rozporządzenie to - weszło w życie 15 grudnia - zakładało zaostrzenie restrykcji sanitarnych, czyli m.in. zmniejszenie liczby osób w restauracjach, hotelach, kinach i teatrach do 30 proc., czy zamkniecie klubów i dyskotek oraz innych miejsc udostępnionych do tańczenia w zamkniętych pomieszczeniach.

Ten ostatni zapis zakazujący działalności klubom i dyskotekom do końca stycznia 2022 roku nieco zdziwił, ponieważ kilka dni wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski - zapowiadając nowe obostrzenia - podkreślił, że w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia bez problemów będzie można świętować nadejście Nowego Roku.

- Zgodnie z deklaracją, która padła w ubiegłym tygodniu na konferencji dotyczącej obostrzeń, na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, a co za tym idzie, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku - szybko sprostował dla PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, zapowiadając błyskawiczną nowelizację rozporządzenia.

Czytaj: NFZ obniża wycenę testów na COVID-19. Diagności alarmują: to wszystko po cichu, w okresie świątecznym

Szpital tymczasowy podsumował rok. "Doświadczenie śmierci w tej skali nie zdarzało się"

Dyskoteki i kluby otwarte w sylwestra. Rząd zmienił rozporządzenie

Wprowadzona korekta zakłada wyjątek dla właścicieli klubów i dyskotek, i  choć obostrzenia obowiązują do końca stycznia 2022, to ostatni dzień w roku oraz 1 stycznia zostały z nich wyłączone.

Tym samym w noc sylwestrową, będzie można świętować wraz ze znajomymi na zorganizowanych zabawach w lokalach. Obowiązywać będzie jedynie limit do 100 osób.

Pytany jeszcze we wtorek (28 grudnia) rzecznik Ministerstwa Zdrowia, czy wobec wzrastającej liczby zakażeń wariantem Omikron uregulowania dotyczące Sylwestra mogą ulec zmianie, odpowiedział: "na dziś, nie ma takiego planu".

- Na dziś widzimy, że mimo rosnącego zakażenia wariantem Omikron, po świętach liczby zakażonych nie zaczynają dynamicznie rosnąć. Więc na dziś, podkreślam na dziś, nie planujemy wprowadzenia obostrzeń w tym tygodniu - tłumaczył PAP Andrusiewicz.

Czytaj: Kraska: mamy 25 przypadków Omikrona w Polsce. W styczniu czeka nas piąta fala koronawirusa

Dr Sutkowski: odgrywamy psychothriller społeczny, a COVID-19 łakomie na nas patrzy

Obostrzenia sylwestrowe dla świętujących w domach

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku obowiązywały limity liczby osób świętujących w zaciszu domowym, a przede wszystkim wprowadzono czasowy zakaz przemieszczania się obejmujący właśnie noc sylwestrową.

Błyskawicznie okazało się jednak, że wydane rozporządzenie nie ma umocowania prawnego. Rządzący stwierdzili wówczas, że "zakaz" przemieszczania się należy traktować jako "apel obowiązujący".

W 2021 roku takiego rozporządzenia już nie ma i świętować można dowoli. Nie wprowadzono żadnych limitów osób przebywających pod jednym dachem, co oznacza, że można zapraszać znajomych do swego domu, a ci bez problemów będą mogli dotrzeć w miejsce tzw. domówki.

Choć nie obowiązują żadne limity i zakazy, rządzący apelują o rozwagę. 

- Sylwester jest takim dniem, kiedy chcemy wszyscy świętować, ale zróbmy to tak jak w roku ubiegłym: z dużą rozwagą. Jeżeli chcemy świętować, to na świeżym powietrzu, z zachowaniem dystansu, wśród najbliższych osób, z którymi przebywamy na co dzień. To jest ten czas, kiedy jeszcze powinniśmy powstrzymać się od tego hucznego świętowania - apelował kilka dni temu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w programie "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia.

Czytaj: Kaczyński o obowiązku szczepień: w takiej sytuacji będę gotowy na wszystko

Składka zdrowotna w styczniu 2022 wyższa niż zakładano. Dlaczego? Wiceminister wyjaśnia

Mandaty za łamanie obostrzeń. Grzywna do 500 zł

Dodajmy, że nieprzestrzeganie obostrzeń jest kwalifikowane jako wykroczenie, za które można zostać ukaranym grzywną.

Policja lub inne służby uprawnione do nakładania mandatów mogą ukarać osoby łamiące wytyczne reżimu sanitarnego mandatem do 500 zł.

Czytaj: Najważniejsze wydarzenia w ochronie zdrowia i medycynie w 2021 roku. KALENDARIUM

Pogotowie fałszowało grafiki dyżurów? Rzecznik zaprzecza, ratownicy pokazują papiery

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum