Obostrzenia na Boże Narodzenie? Minister Niedzielski odpowiedział, jak planować święta

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP18 listopada 2021 07:34

Kiedy rząd wprowadzi obostrzenia i czy restrykcje popsują Boże Nagrodzenie? M.in. na te pytania odpowiada w wywiadzie dla PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obostrzenia na Boże Narodzenie? Minister Niedzielski odpowiedział Fot. AdobeStock
  • Już nie „czy”, ale kiedy konkretnie rząd wprowadzi obostrzenia w Polsce – to kluczowe pytanie w przededniu szczytu czwartej fali. Zaostrzenia restrykcji coraz głośniej domagają się medycy
  • Wczoraj mieliśmy rekord czwartej fali: ponad 24 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 463 osoby. Liczba hospitalizacji przekroczyła 15 tys.
  • Jak pandemia i ewentualne obostrzenia wpłyną na święta Bożego Narodzenia? Między innymi na to pytanie odpowiadał w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polecamy: Pogarsza się sytuacja w przychodniach. Ogromne kolejki. "Tak źle nigdy nie było"

Zwolnienie lekarskie na nową chorobę. Ekspert ostrzega: ZUS może podważyć L4

Obostrzenia na Boże Narodzenie? Minister Niedzielski odpowiedział

Kiedy rząd wprowadzi obostrzenia i czy restrykcje w jakiś sposób wpłyną na święta Bożego Nagrodzenia? Między innymi na te pytanie odpowiadał  w wywiadzie dla PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia został zapytany, czy Polacy mogą planować święta „bez ograniczeń życia społecznego, restrykcji dotyczących przemieszczania, niezależnie od scenariusza”.

-  Pandemia już wielokrotnie nas zaskakiwała. Zgodnie ze wszystkimi prognozami jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli Święta Bożego Narodzenia zakłócone falą covidu – odpowiedział dość ostrożnie Adam Niedzielski.

Sprawdź: Chorują miliony Polaków, ale trzy czwarte nie ma diagnozy. "Nie wiedzą, że jest taka choroba"

Koronawirus. 17 listopada mamy nowy tragiczny rekord czwartej fali! Zmarły 463 osoby

35 tys. zakażeń to przesłanka dla zaostrzenia restrykcji 

Minister zdrowia mówił również o prognozach dotyczących szczytu czwartej fali.

- Mamy dwa scenariusze. Jeden odwołujący się do analogii z fali drugiej i apogeum w ciągu dwóch tygodni. Drugi scenariusz odsuwa szczyt trochę w czasie, na pierwszą połowę grudnia. Apogeum w pierwszym scenariuszu ma wynosić 25-30 tys., a w drugim wariancie 35-40 tys. zakażeń. Rozbudowę infrastruktury realizujemy zgodnie z pesymistycznym scenariuszem, choć jest on mniej realny – twierdzi.

Co z obostrzeniami? Według szefa resortu zdrowia przesłanką dla zaostrzenia restrykcji  byłby utrzymujący się przez dłuży czas poziom 35-40 tys. zakażeń dziennie, który byłby krytyczny dla systemu ochrony zdrowia.

- Teraz nie ma żadnych przesłanek, by tak postępować – odpowiedział.

Czytaj: Instrumentariuszka dokończyła operację? Szpital wydał oświadczenie: "Stanowczo dementujemy"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum