Obostrzenia mogą zostać zaostrzone. Andrusiewicz komentuje. Najgorzej jest w 3 województwach

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP28 września 2021 14:30

We wtorek, 28 września, opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia komentując planowane zmiany, powiedział, że restrykcje mogą zostać zmienione.

Największa zajętość łóżek covidowych jest obecnie w woj. lubelskim Fot. PAP/Andrzej Grygiel
  • Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano we wtorek, 28 września, projekt rozporządzenia w sprawie obostrzeń
  • Nowe przepisy będą dotyczyły m.in. przedłużenia ograniczeń, paszportów covidowych, podróży oraz kwarantanny
  • Projekt skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Jeśli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała, rozporządzenie ws. obostrzeń zostanie zmienione - przyznał.

Obostrzenia w Polsce. Jest rządowy projekt rozporządzenia 

Projekt najnowszego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowano we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji, z informacją, że został już skierowany do podpisu premiera. Przewiduje on m.in. przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń.

Rzecznik resortu zdrowia był pytany we wtorek, czy oznacza to, że do końca października na pewno nie będzie zmiany obostrzeń.

- Rozporządzenie zostaje przedłużone, a decyzje na pewno będą podejmowane na bieżąco, w oparciu o scenariusze przygotowane w Ministerstwie Zdrowia  - odparł.

Sprawdź: Nowe obostrzenia covidowe. Jest projekt rozporządzenia. Ważne zmiany LISTA

Rzecznik MZ: obostrzenia mogą zostać zaostrzone

- Jeżeli sytuacja będzie wymagała tego, by rozporządzenie zmienić, to oczywiście ono będzie zmienione - zaznaczył.

- Na dziś ta perspektywa to koniec października, ale nie można wykluczyć, że po drodze wydarzy się sytuacja wzrostu zakażeń w którymś z powiatów, czy w całym województwie, która będzie wymagała innego podejścia niż wskazane w rozporządzeniu - dodał.

Andrusiewicz: najgorsza sytuacja w trzech województwach

Odnosząc się do aktualnej sytuacji epidemicznej (975 nowych zakażeń), rzecznik MZ wskazał, że dane mówią o blisko tysiącu nowych przypadków.

- Tak, jak komunikowaliśmy, spodziewamy się, że w najbliższym czasie ten tysiąc zakażeń zostanie osiągnięty  - powiedział.

- Nadal zwracamy szczególną uwagę na dwa województwa, właściwie trzy: woj. lubelskie, podlaskie i podkarpackie - zaznaczył.

- Jeżeli chodzi o wzrost zakażeń, to na czoło wysuwa się woj. lubelskie. Jeżeli w całym kraju mamy wskaźnik zakażeń na poziomie 2,1 to w lubelskim mamy 6,5 na 100 tys. mieszkańców, zaś w woj. podlaskim - 4,1. Województwa te znacząco odbiegają od standardowego wskaźnika zakażeń  - przekazał.

- Z kolei, jeśli chodzi o zajętość łóżek, to znów w woj. lubelskim zajęte ok. 50 proc. łóżek, mimo, że baza jest cały czas powiększana. W woj. podkarpackim zajęte jest ponad 40 proc. łóżek, a wojewoda też na bieżąco reaguje. W woj. podlaskim zajęte jest ponad 30 proc. łóżek  - dodał.

W piątek w Lublinie będzie minister zdrowia

Andrusiewicz przekazał, że w piątek do Lublina na rozmowy z wojewodą - m.in. o sytuacji w woj. lubelskim - jedzie minister Adam Niedzielski. Ma spotkać się tam również ze specjalistami chorób zakaźnych.

Pytany, czy lubelskie może być czerwoną strefa, rzecznik wskazał, że "są tam dwa powiaty, które aspirowałyby do strefy przynajmniej żółtej, ale decyzje w tej kwestii na dziś nie są podejmowane".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum