Obostrzenia jeszcze w tym tygodniu? Są już takie spekulacje. Na początek restrykcje dla niezaszczepionych

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, rmf24.pl, PAP27 września 2021 08:37

Nowe obostrzenia jeszcze w tym tygodniu i podział Polski na strefy czerwone i żółte? - o możliwym scenariuszu zaostrzenia restrykcji informuje w poniedziałek, 27 września, serwis rmf24.pl. Powodem ma być przekroczenie tysiąca zakażeń dziennie.

Nowe obostrzenia w Polsce mogą objąć osoby niezaszczepione Fot. Shutterstock
  • Według portalu rmf24.pl najbardziej możliwy scenariusz zaostrzenia restrykcji, to podział Polski na strefy czerwone, żółte i zielone
  • Jak informuje serwis wprowadzenie obostrzeń jest możliwe jeszcze w tym tygodniu. Powodem miałoby być przekroczenie limitu tysiąca zakażeń dziennie
  • W pierwszej kolejności restrykcje mają objąć osoby niezaszczepione. Czy to możliwy scenariusz? Na razie ani rząd, ani Ministerstwo Zdrowia nie wydało w sprawie oficjalnych komunikatów

Nowe obostrzenia jeszcze w tym tygodniu

Jak informuje w poniedziałek, 27 września serwis rmf24.pl obostrzenia w Polsce mogą zacząć być wprowadzane jeszcze w tym tygodniu. Powodem ma być przekroczenie tysiąca zakażeń dziennie. Już pod koniec ubiegłego tygodnia liczba nowych zakażeń mocno zbliżyła się do 1000 (23 września nowych zakażeń było 974).

Jak ustalił reporter RMF FM obostrzenia mogłyby polegać na wprowadzaniu ostrzejszych limitów dla niezaszczepionych, ograniczaniu zgromadzeń i imprez lub wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek na otwartym powietrzu.

Czy to możliwy scenariusz? Na razie ani rząd, ani Ministerstwo Zdrowia nie wydało w sprawie oficjalnych komunikatów.

Kraska: mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo obostrzenia wprowadzał

Jednak już w ubiegłym tygodniu w sprawie obostrzeń wypowiadał się wiceminister Waldemar Kraska.

- Mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo, prawdopodobnie lokalnie, powiatami takie obostrzenia wprowadzał. Ten wariant będzie uwzględniał dwie zmienne - ilość osób, które są zaszczepione na danym terenie, ale także wzrost nowych zakażeń - mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia w piątek, 24 września, na antenie Polsat News.

Zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia będzie na bieżąco analizowało sytuację z miejscowym sanepidem.

- Jeżeli będzie taka deklaracja i takie zalecenie sanepidu, abyśmy wprowadzili obostrzenia na danym terenie, to będziemy je wprowadzać. To będę podobne obostrzenia jak w poprzednich falach - wskazał wiceszef MZ.

Nowe obostrzenia: na początek ograniczenie miejsc zgromadzeń

Kraska na pytanie o to, jakiego rodzaju obostrzenia będą wprowadzane w pierwszej kolejności, przekazał:

- Na pewno będziemy ograniczać duże miejsca zgromadzeń, ilość osób w komunikacji miejskiej, czy też w innych miejscach - dodał.

Zaznaczył, że rząd będzie się "starał, żeby to nie dotknęło polskich przedsiębiorców, bo wiemy, jak dotkliwe dla gospodarki jest wprowadzanie, nawet lokalnie, lockdownów".

Czytaj więcej: Nowe obostrzenia w Polsce. Kraska: będziemy ograniczać miejsca zgromadzeń

Restauracje i hotele dla zaszczepionych bez lockdownu. Rząd szykuje zmianę przepisów

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum