Obostrzenia będą lokalne. Kraska: mamy to w swoich scenariuszach i one leżą na stole

Autor: JKB • Źródło: Sygnały Dnia, Rynek Zdrowia25 października 2021 08:30

Wiceminister zdrowia odpowiadał w poniedziałek, 25 października na pytania dotyczące możliwości wprowadzenia obostrzeń. - Mamy to w swoich scenariuszach i one leżą one leżą na stole - przyznał Waldemar Kraska.

Kraska zapewnił, że nie będzie całkowitego lockdownu. Fot. Shutterstock
  • Jak zapewnił Waldemar Kraska w "Sygnałach Dnia", nie są planowane obostrzenia dla całego kraju
  • - Jeżeli będą jakieś ograniczenia to oczywiście będą one bardzo lokalne. Na dzień dzisiejszy takich ograniczeń nie przewidujemy - podkreślił wiceszef resortu zdrowia
  • Kraska przypomniał, że w obecnej sytuacji bardzo groźne są także inne infekcje wirusowe, w tym RSV u dzieci

Waldemar Kraska w poniedziałkowych "Sygnałach Dnia" odpowiedział na pytania dotyczące możliwych obostrzeń, a także ewentualnego lockdownu.

Kraska: lockdown nie, ale...

Jak wspomniał wiceminister zdrowia, rząd i resort zdrowia nie zamierzają wprowadzać całkowitego lockdownu. Rozważając różne scenariusze związane z czwartą falą, rządzący liczyli się jednak z tym, że może nastąpić wzrost zakażeń. Zdaniem Kraski mogą nastąpić ewentualne obostrzenia lokalne.

- Uwzględniliśmy to, że tych zakażeń może być bardzo dużo. Mam nadzieję, że unikniemy lockdownu, ponieważ gospodarki polskiej oraz każdego kraju, który przeżywa pandemię, nie stać na lockdown. Jeżeli będą jakieś ograniczenia to oczywiście będą one bardzo lokalne. Na dzień dzisiejszy takich ograniczeń nie przewidujemy, ale oczywiście mamy to w swoich scenariuszach i one leżą na stole, ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - powiedział Kraska.

Według wiceszefa resortu zdrowia bardzo trudnym okresem przed nami jest czas jesienny, gdy także inne infekcje i wirusy zaczynają atakować. 

- W tej chwili wśród dzieci szaleje wirus RSV, który powoduje u tych najmłodszych dzieci zapalenie oskrzelików i zapalenie płuc. Pierwsze infekcje rozpoczęły się znacznie szybciej, bo już pod koniec października. Myślę, że jest to związane z tym, że jednak nie przestrzegamy już tych zasad dystansu i maseczki. To także także ograniczało zakażenia, bo ten wirus także przenosi się drogą kropelkową - podkreślił Kraska.

Sprawdź: Obostrzenia? Jest gorzej, niż MZ zakładało. Niedzielski: decyzje w listopadzie

Kryzys na wschodzie? 75 proc. zajętych łóżek na Lubelszczyźnie i 65 proc. na Podlasiu

Cmentarze na 1 listopada. Wiceminister zdrowia o aktualnej decyzji Ministerstwa Zdrowia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum