×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Obostrzenia. Opublikowano nowe rozporządzenie. Limity dla niezaszczepionych

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia14 grudnia 2021 17:13

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów. Wprowadza też nowe.

Obostrzenia. Opublikowano nowe rozporządzenie. Limity dla niezaszczepionych
Obostrzenia, Przydadzą się certyfikaty szczepień. Fot. PAP/ABACA
 • W rozporządzeniu zapisano m.in., że zwolnienie z kwarantanny w przypadku wspólnego zamieszkiwania z osobą chorą na Covid-19 jest możliwe po przedstawieniu negatywnego wyniku testu
 • Rozporządzenie w sprawie obostrzeń wprowadza limity osób m.in. w restauracjach, hotelach dla osób niezaszczepionych na Covid-19.
 • Po przekroczeniu limitów przebywanie m.in. w restauracjach możliwe jest tylko po okazaniu certyfikatu szczepienia

Kiedy zwolnienie z kwarantanny w rodzinie

W rozporządzeniu zapisano w m.in. dodanie dodatkowego warunku zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującej.

Warunkiem tym będzie uzyskanie przez daną osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby prowadzącej z tą osobą wspólne gospodarstwo domowe lub z nią zamieszkującej.

Rozporządzenie wprowadza też m.in. zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Sprawdź: Sylwester w dyskotece? W ten dzień będzie wyjątek od obostrzeń. "Z limitem do 100 osób"

Limity liczby osób w lokalach

Przewidziano także ograniczenie limitów osób (obłożenia obiektu z 50 proc. do 30 proc.), które są uprawnione do korzystania z określonych rodzajów działalności. Nowe przepisy zaostrzają limit liczby klientów korzystających z restauracji, hoteli i z kin.

Czytaj też:
15 grudnia wchodzą nowe obostrzenia. Zmiany w restauracjach, sklepach i komunikacji

W nowym rozporządzeniu o obostrzeniach nie będzie zapowiadanego limitu pasażerów

Rozporządzenie wprowadzi wobec przedsiębiorców i innych podmiotów prowadzących działalność związaną z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych obowiązku zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów i posiłków.

Kiedy w restauracji potrzebny certyfikat szczepienia

Twórcy ustawy brali pod uwagę wątpliwości interpretacyjne dotyczące możliwości dokonywania przez osobę zobowiązaną do przestrzegania limitu określonego w rozporządzeniu np. restauratora - w sytuacji osiągnięcia tego limitu - weryfikacji faktu zaszczepienia osoby wyrażającej wolę skorzystania z usługi lub uczestnictwa w wydarzeniu

Czytaj też:
Rzecznik MZ: osoby ponad limit 30 proc. to mogą być jedynie zaszczepieni

W tych restauracjach gośćmi mogą być tylko zaszczepieni lub ozdrowieńcy. "Wybierają naszą restaurację"

W rozporządzeniu doprecyzowano zatem obowiązującą regulację w taki sposób, aby z przepisu jednoznacznie wynikało, że to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19.

Ma to znacznie, gdy w lokalu lub miejscu wydarzenia osiągnięty został limit skutkujący ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia. Ograniczenie nie będzie wówczas dotyczyło tylko osoby, która udowodni, że jest zaszczepiona, przedstawiając certyfikat covidowy.

Rozporządzenie wejdzie w życie 15 grudnia 2021 r.

Treść rozporządzenia - plik pdf, pod tekstem.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze