Obostrzenia. Jeden powiat blisko czerwonej strefy. Dwa w żółtej

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP30 września 2021 09:22

Obostrzenia covidowe? Jeden powiat jest już blisko czerwonej strefy. Dwa blisko strefy żółtej. W tych miejscowościach są największe dobowe wskaźniki zakażeń.

Na Lubelszczyźnie trzy powiaty kwalifikują się w strefę żółtą, jeden blisko czerwonej Fot. Shutterstock
  • Woj. lubelskie ponownie z największym wskaźnikiem zakażeń koronawirusem w Polsce
  • W przypadku wprowadzenia regionalnych obostrzeń trzy powiaty znalazłyby się w żółtej strefie, jeden blisko czerwonej
  • - Jest to kompletnie niezrozumiałe, że gmina nie potrafi wykorzystać 10 tys. zł na promocję szczepień przeciw COVID-19 - przyznaje wojewoda lubelski 
  • W piątek - 1 października - na Lubelszczyznę uda się minister zdrowia Adam Niedzielski

Lubelszczyzna na czele zakażeń koronawirusem. Brakuje chętnych do szczepień

Ministerstwo Zdrowia podało w środę informację o 220 nowych zakażeniach w woj. lubelskim na ponad 1,2 tys. w całej Polsce.

- Mamy ponownie najwyższy dobowy wskaźnik zakażeń. Wynosi on obecnie 10,5 na 100 tys. mieszkańców. Na drugim miejscu jest woj. podlaskie ze wskaźnikiem 9,7, a dalej mazowieckie ze wskaźnikiem 3,6 - poinformował podczas konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Przekazał za rzecznikiem MZ, że jeśli dojdzie do wprowadzenia regionalnych obostrzeń, to w strefie żółtej znalazłyby się obecnie trzy powiaty z woj. lubelskiego, które mają najwyższe wskaźniki zakażeń w ujęciu tygodniowym:

  • łęczyński,
  • lubelski,
  • janowski

- Powiat łęczyński znajduje się blisko nawet czerwonej strefy ze względu na wskaźnik zakażeń, który wynosi 16 na 100 tys. mieszkańców - podał wojewoda.

Koronawirus. Na Lubelszczyźnie połowa łóżek covidowych zajętych

W szpitalach województwa lubelskiego zajętych jest połowa z 524 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Natomiast 19 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii, gdzie przygotowane są 33 łóżka respiratorowe.

W szpitalu tymczasowym w Lublinie przebywa obecnie 11 zakażonych, jeszcze 17 łóżek pozostaje wolnych. Wojewoda przekazał, że od pierwszego października liczba łóżek zakaźnych wzrośnie o 53 miejsca: 18 w Chełmie, 28 w szpitalu tymczasowym i 7 łóżek w Białej Podlaskiej.

Czytaj: Dziś wchodzą nowe przepisy covidowe. Jest kilka ważnych zmian

W ciągu ostatniej doby na Lubelszczyźnie wykonano 2 tys. szczepień. Wojewoda zwrócił jednak uwagę, że w pełni zaszczepionych jest 38 proc. mieszkańców Lubelszczyzny.

- Gorzej od nas jest w woj. podkarpackim, gdzie ten poziom wynosi 35 proc. - wyliczył wojewoda.

Pod względem powiatów najwięcej zaszczepionych mieszka w Lublinie (53,2 proc.), pow. puławskim (49,2 proc.), w Chełmie (47,3 proc.). Natomiast najmniej osób zaszczepionych jest w pow. radzyńskim, łukowskim, lubartowskim.

Z kolei w czołówce najbardziej wyszczepionych gmin znajduje się Stoczek Łukowski (54,4 proc.), Puławy (53,6 proc.), Lublin (53,2 proc.).

- Najgorsze wyniki ma gmina Serniki (25,8), następnie gmina wiejska Łuków (27,8) i gmina Tereszpol (28,1) - podał Sprawka.

Nauka zdalna na Lubelszczyźnie. Szkoły zamknięte z powodu koronawirusa

Z powodu zakażeń koronawirusem w 72 szkołach na Lubelszczyźnie lekcje realizowane były w środę częściowo bądź całkowicie zdalnie. Z czego w czterech szkołach (Puchaczów - 2, Dębica - 1, Chełm - 1) wszyscy uczniowie przeszli w tryb nauki zdalnej.

Według danych Kuratorium Oświaty w Lublinie w regionie działa 2,4 tys. szkół i placówek oświatowych. Uczy się w nich 334 tys. uczniów i słuchaczy.

Wojewoda poinformował również, że w środę uczestniczył w wideokonferencji z przedstawicielami samorządów na Lubelszczyźnie, podczas której zwrócił uwagę na zwiększenie dyscypliny społecznej poprzez kontrolę.

- Apelowałem o aktywność straż miejskich i wsparcie tych działań policji. Od początku września policja podjęła w stosunku do 2400 osób działania związane z egzekwowaniem obowiązku stosowania się do obostrzeń - podkreślił wojewoda.

Jak dodał, drugim tematem spotkana był przebieg akcji promocyjnej szczepień w gminach, które otrzymały na ten cel od 10 do 30 tys. zł w zależności od liczby mieszkańców.

- Są gminy, które wyczerpały te środki, ale z kolei są też gminy, które chcą środki zwracać, bo nie w pełni je wykorzystały. Jest to kompletnie niezrozumiałe, że gmina nie potrafi wykorzystać 10 tys. zł na promocję szczepień, a takie przypadki niestety są - wyjaśnił Lech Sprawka.

Rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w piątek do Lublina na rozmowy z wojewodą - m.in. o sytuacji w woj. lubelskim - przyjedzie minister Adam Niedzielski.

Czytaj także: 30 września znów duży wzrost nowych zakażeń. Liczbę podał Kraska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum