Obietnica PiS bezpłatnych leków dla seniorów - czy to korekta w programie?

Autor: LJ, PWX/Rynek Zdrowia • • 13 września 2015 18:52

W sobotę (12 września) na konwencji PiS w Warszawie Beata Szydło powiedziała, że jej partia przygotowała projekt ustawy zapewniającej bezpłatne leki seniorom po 75 r. ż. Czy to korekta w programie wyborczym?

Obietnica PiS bezpłatnych leków dla seniorów - czy to korekta w programie?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Temat odpłatności za leki pojawił się po raz pierwszy podczas konwencji programowej PiS, jaka odbyła się w Katowicach 3-5 lipca br. Temat podjął poseł Czesław Hoc.

- Każdy lek refundowany, niezależnie od jego ceny rynkowej, będzie dla pacjenta dostępny w jednej cenie. Dzisiaj zakładamy, że zryczałtowana cena za jedno opakowanie będzie nie wyższa niż 9 złotych - tłumaczył nam poseł Hoc tuż po katowickiej konwencji PiS (lipiec br.)

Jak mówił wówczas, eksperci PiS prowadzą niełatwe wyliczenia. - Nadal zastanawiamy się czy roczne limity powinny dotyczyć tylko najuboższych czy wszystkich pacjentów - wyjaśniał. I mówił, że rozważany jest w wariant, w którym gdy pacjent przekroczy limit - wtedy albo nastąpi zwrot kwot wydanych na leki powyżej limitu, albo leki te będą wydawane pacjentowi za darmo.

Z doniesień po sobotniej (13 września) konwencji PiS można sądzić, że program wyborczy dotyczący refundacji leków przeszedł korektę. Ostatecznie eksperci partii proponują wydawanie leków za darmo, ale dla seniorów.

Beata Szydło mówiła: - Starsze osoby chcą godnie żyć, nie musieć wybierać, czy zapłacą rachunki, czy wykupią recepty. Wielu seniorów musi takich wyborów dokonywać.

Jak zaznaczyła, "czerpanie z doświadczenia i mądrości seniorów to nowoczesność, której dzisiaj potrzebujemy". - I musimy się uczyć od naszych seniorów, jak godnie żyć. Przygotowaliśmy projekt ustawy gwarantującej seniorom po 75 roku życia darmowe leki - powiedziała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze