OZZPiP popiera protest i proponuje pilne rozmowy w RDS
Popieramy protest medyków i proponujemy rozpoczęcie w trybie pilnym natychmiastowych rozmów i działań w Radzie Dialogu Społecznego - oświadczyła w czwartek (19 października) przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

W czwartek w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Krajowego OZZPiP.
- W obliczu trwającego w Polsce protestu głodowego zawodów medycznych, jako związek zawodowy reprezentujący pielęgniarki i położne w pełni popieramy postulaty medyków w zakresie zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce, a tym samym zmniejszenia kolejek pacjentów do specjalistów i dostępu do najnowocześniejszych terapii - powiedziała dziennikarzom Ptok.
Wskazała, że związek ocenia sytuację w ochronie zdrowia jako dramatyczną. - Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na problem starzejącego się społeczeństwa, a co za tym idzie zwiększającą się liczbę świadczeń medycznych, pogłębiające się braki kadrowe i pracę kadr ponad ludzkie siły w kilku miejscach, po kilkaset godzin miesięcznie - zaznaczyła.
Ptok oceniła, że prowadzona głodówka nie stanowi zagrożenia dla pacjentów, jest natomiast zagrożeniem dla zdrowia protestujących.
Zdaniem OZZPiP, właściwym podmiotem do zajęcia się problemem jest Rada Dialogu Społecznego. -Proponujemy rozpoczęcie w trybie pilnym natychmiastowych rozmów i działań w Radzie Dialogu Społecznego" - powiedziała. - Dalsze decyzje o podjęciu czynnych działań i akcji protestacyjnej, strajkowej, uzależniamy od tempa i poziomu rozmów na temat nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia - dodała.
Wśród oczekiwań, jak stwierdziła, jest też wzrost produktu krajowego brutto na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. oraz "radykalne i kompleksowe działanie na rzecz poprawy dramatycznej sytuacji pacjentów i pracowników ochrony zdrowia".
W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów rekomendował projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który zakłada wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB. Ptok pytana o ten projekt powiedziała, że perspektywa "do 2025 r. to jest zbyt długi okres".
- Jesteśmy u schyłku 2017 r. W ciągu tych siedmiu lat jedna trzecia kadry pielęgniarek i położonych odejdzie na emeryturę - powiedziała przewodnicząca OZZPiP. Przekazała, że pielęgniarek w systemie zdrowia w Polsce jest 325 tys. - z tego pielęgniarek świadczących pracę na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia - 150 tys., reszta osób zatrudniona jest w podmiotach prywatnych, domach pomocy społecznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)