OZZPiP chce rozmów z premierem ws. wieku emerytalnego pielęgniarek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2012 15:10

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych sprzeciwia się podwyższeniu wieku emerytalnego pielęgniarek i położnych do 67. roku życia.

W czwartek (19 stycznia) związek zwrócił się do premiera Donalda Tuska z prośbą o spotkanie w tej sprawie.

Na konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej pod hasłem "Czy chciałbyś, aby opiekowała się Tobą 67-letnia pielęgniarka w 24-tej godzinie pracy" przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska zwróciła uwagę, że propozycja rządu w sprawie wieku emerytalnego świadczy o "totalnym braku świadomości realiów pracy pielęgniarek".

Borchulska podkreśliła, że inicjatywa spotkania z premierem ma charakter prewencyjny: OZZPiP chce, by projekt w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego został przygotowany z "uwzględnieniem szczególnej roli pielęgniarek i położnych, których sytuacja w Polsce jest szczególnie trudna". Dodała, że w tej sprawie zebrano dotąd 40 tys. podpisów, które trafią do szefa rządu.

"Podwyższenie wieku emerytalnego do 67. lat stoi w oczywistej sprzeczności z doświadczeniami z codziennej pracy pielęgniarek i położnych, zagrażając zarazem bezpieczeństwu pacjentów, wobec czego nie może stać się normą w naszej grupie zawodowej" - zauważa OZZPiP w piśmie do premiera.

Ewa Obuchowska, rzeczniczka OZZPiP podkreśliła, że w krajach europejskich, np. Islandii, gdzie pielęgniarki przechodzą na emeryturę w wieku 67 lat czy w Wielkiej Brytanii (65 lat) istnieją rozwiązania systemowe umożliwiające przejście do pracy lżejszej, o mniejszym wymiarze czasu - pielęgniarki mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt, a także znacznie mniejszą liczbę pacjentów pod opieką. W Polsce takich rozwiązań nie ma.

- Obecnie nasze pielęgniarki przechodzą na emeryturę w wieku 60. lat. W praktyce wygląda to różnie, w zależności od kondycji fizycznej i psychicznej konkretnej osoby. W związku z charakterem pracy dochodzi do schorzeń kręgosłupa, chorób stawów, chorób nowotworowych - mówiła Obuchowska.

Zdzisław Bujas, wiceprzewodniczący OZZPiP poinformował, że związek zamierza zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o działalności leczniczej m.in. w kontekście zapisu umożliwiającego pielęgniarkom pracę w szpitalach na podstawie kontraktów.

Bujas zaznaczył, że związek nie wyklucza protestów, ale dopiero wtedy, gdy "zawiodą inne sposoby". OZZPiP wyjaśnia, że zapis ten przyczynia się do wydłużania czasu pracy pielęgniarek w szpitalach.

W środę (18 stycznia) premier zapowiedział, że prace m.in. nad ustawą podwyższającą wiek emerytalny powinny zakończyć się jeszcze tej zimy. Według propozycji premiera od roku 2013 roku wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo zrównywany, aż osiągnie 67 lat; w przypadku kobiet stanie się tak w 2040 roku, mężczyzn - w 2020 r.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum