OZZL: zmiany proponowane w ochronie zdrowia to fikcja

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2014 12:24

Zarząd Krajowy OZZL opublikował we wtorek (4 listopada) na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym przestrzega przed coraz większą różnicą pomiędzy rzeczywistą sytuacją w ochronie zdrowia a jej propagandowym obrazem kreowanym przez rząd.

OZZL: zmiany proponowane w ochronie zdrowia to fikcja
Przewodniczący ZK OZZL Krzysztof Bukiel Fot. Archiwum

Jak wyjaśnia w oświadczeniu przewodniczący ZK OZZL Krzysztof Bukiel "rządzący mocno nagłaśniają swoje działania np. pakiet kolejkowo-onkologiczny, twierdząc, że zmniejszą one kolejki do leczenia. Jednak rozwiązania te mają głównie charakter nakazowo administracyjny i nie dotykają istoty problemu”.

OZZL wskazuje, że rzeczywista przyczyna kolejek, czyli głęboka nierównowaga między nakładami na ochronę zdrowia, a zakresem świadczeń gwarantowanych oraz ogromny deficyt lekarzy w stosunku do potrzeb, nie tylko nie zmniejsza się, ale - odwrotnie - narasta. I nie dzieje się tak na skutek obiektywnych czynników, ale jest zawinione przez rządzących.

W tej sytuacji "niezrozumiałe jest ustalanie niskich limitów przyjęć na studia medyczne (bezpłatne!) i utrudnianie zdobywania specjalizacji przez lekarzy" - czytamy w oświadczeniu.

Jak dodaje Bukiel, sytuację pogarsza fakt, że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie podejmują żadnego konstruktywnego dialogu ze środowiskami medycznymi w istotnych sprawach. Dlatego ZK OZZL wyraża nadzieję, że premier Ewa Kopacz spotka się z reprezentacją lekarzy w sprawie najważniejszych problemów dotyczących wykonywania zawodu lekarza w Polsce i sytuacji publicznej ochrony zdrowia.

Więcej: www.ozzl.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum