OZZL wnioskuje do premier Szydło o ustawowe ograniczenie czasu pracy lekarzy

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 18 września 2017 11:04

W poniedziałek (18 września) OZZL zwrócił się z wnioskiem do premier Beaty Szydło, by rząd "przedstawił bezzwłocznie projekt ustawy, która ograniczy czas pracy lekarzy w Polsce zgodnie z unijną dyrektywą o czasie pracy".

OZZL wnioskuje do premier Szydło o ustawowe ograniczenie czasu pracy lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W świetle dyrektywy, to do 48 godzin tygodniowo wraz z nadgodzinami, bez względu na liczbę miejsc pracy i formę zatrudnienia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy precyzuje, że oznacza to, iż zasady te powinny obejmować także lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy cywilno-prawnej i lekarzy na kilku etatach.

OZZL zauważa, że lekarze w Polsce pracują zdecydowanie za dużo i - w większości przypadków - są do tego zmuszani przez pracodawców.

"Narzędziem tego przymusu jest zatrudnianie lekarzy na dyżury na podstawie umów cywilno-prawnych zamiast na umowy o pracę. Omija się przez to przepisy o czasie pracy. Dla rządzących jest to korzystne, bo ukrywa się w ten sposób wielki niedobór lekarzy i pozwala na niepodejmowanie koniecznych ale kosztownych rozwiązań" - czytamy w piśmie do premier Szydło.

OZZL wskazuje, że zmiany powinny nastąpić przede wszystkim ze względu na dobro pacjentów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze