OZZL: w sprawie "gróźb" Rzecznika Praw Pacjenta

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2015 17:11

OZZL wyraził stanowisko "w związku z groźbami, jakie Rzeczniczka Praw Pacjentów skierowała wobec lekarzy, którzy nie podpisali kontraktów z NFZ na rok 2015".

Jak czytamy w stanowisku, ZK OZZL przypomina, że Rzecznik Praw Pacjenta nie jest Rzecznikiem Rządu, a odpowiedzialność za zapewnienie dostępu do refundowanych świadczeń zdrowotnych dla wszystkich pacjentów ponosi Minister Zdrowia i NFZ, nie lekarze, ani dyrektorzy czy właściciele placówek medycznych.

Krzysztof Bukiel w opublikowanym stanowisku przypomina, że to minister zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia mają obowiązek podpisać umowy na udzielanie refundowanych świadczeń zdrowotnych dla wszystkich ubezpieczonych.

"Lekarze, dyrektorzy placówek medycznych lub ich właściciele nie mają obowiązku podpisywać kontraktów z NFZ, a jedynie mają takie prawo. Wobec powyższego, za fakt, że znaczna część pacjentów pozbawiona jest prawa do refundowanego leczenia w zakresie POZ (i związanych z tym innych świadczeń) powinni być ukarani  resort zdrowia i prezes NFZ "- czytamy w oświadczeniu.

OZZL wzywa Rzeczniczkę Praw Pacjentów, aby uczciwie i bezstronnie wypełniała swoje obowiązki albo aby zrezygnowała z pełnienia tej funkcji, jeżeli nie rozumie jej roli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum