PAP/Rynek Zdrowia | 30-09-2019 11:19

OZZL: sprawdzamy wiarygodność PiS dotyczącą służby zdrowia

Sprawdzamy wiarygodność prezesa PiS, premiera i ministra zdrowia dotyczącą zadeklarowanej na konwencji PiS woli szerokiego porozumienia w sprawie służby zdrowia - napisał w poniedziałek (30 września) w liście otwartym Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL; FOT. PTWP

Zaznaczył, że miarą tego będzie nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę (28 września) w Opolu na konwencji dotyczącej polityki zdrowotnej zadeklarował, że jego partia jest gotowa i będzie dążyć do szerokiego porozumienia w sprawie poprawy stanu służby zdrowia, a tylko od drugiej strony zależy, czy będzie ono zawarte. W odpowiedzi na tę deklarację Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystosował list otwarty do premiera, prezesa PiS i ministra zdrowia. Podał w nim warunek, jaki musi spełnić ta deklaracja, aby zyskała wiarygodność.

- Jeśli zatem Pana deklaracja o gotowości zawarcia szerokiego porozumienia w sprawach dotyczących publicznej ochrony zdrowia jest wiarygodna, oczekujemy od rządu RP, utworzonego przez partię, której Pan przewodzi, zawarcia porozumienia ze związkami zawodowymi skupiającymi pracowników ochrony zdrowia w sprawie nowelizacji ustawy - w zakresie stawek wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych zawodów - zaproponowali w liście lekarze.

Ich zdaniem porozumienie należy zawrzeć jeszcze przed wyborami, czyli przed 13 października, aby stało się ono wiążące dla rządu utworzonego przez PiS w razie wygranych przez tę partię wyborów. Podkreślili, że są na to gotowi już teraz, bo związki zawodowe pracowników ochrony zdrowia, skupione w Porozumieniu Zawodów Medycznych, przygotowały już ponad 2 lata temu własną wersję powyższej ustawy i w postaci obywatelskiego projektu skierowały ją do Sejmu.

Zaznaczyli, że ustawa "utknęła" w komisji sejmowej po jej pierwszym czytaniu. Podkreślili, że teraz należy do niej wrócić i wypracować rozsądny kompromis.

Na koniec związkowcy poinformowali, że odpowiedź na ich wniosek będzie miarą wiarygodności deklaracji złożonej przez Pana (Jarosława Kaczyńskiego - PAP) i wiarygodności całej partii. Oczekują, że będzie ona pozytywna.

Klaudia Torchała (PAP)