OZZL rozdaje recepty wydrukowane wg własnego wzoru

Autor: RZ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2012 20:43

Do siedziby krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) w Bydgoszczy trafiły paczki z pierwszą partią z 3 milionów recept zamówionych przez Zarząd Krajowy OZZL, drukowanych według wzoru zaaprobowanego przez Naczelną Izbę Lekarską.

Recepty mają być rozprowadzane wśród lekarzy, którzy 1 lipca przystąpią do protestu zapowiadanego od wielu miesięcy, a ostatecznie zarekomendowanego w piątek (22 czerwca) przez Naczelną Radę Lekarską.

Akcja protestacyjna będzie polegać na wystawianiu pacjentom recept bez weryfikacji ubezpieczenia i bez określania stopnia refundacji leków.

Lekarski samorząd sprzeciwił się w ten sposób umowom z NFZ na wypisywanie recept refundowanych, które do 30 czerwca mają podpisać lekarze prowadzący prywatne praktyki. Umowy zawierają zapis o karach za błędnie wypisane recepty, który został wykreślony w styczniu przez Sejm z ustawy refundacyjnej.

Na receptach według wzoru OZZL nie ma rubryki na wpisanie stopnia refundacji. Jak twierdzą szykujący się do protestu lekarze, jedynie taki sposób wystawiania recept w pełni chroni lekarza przed karami.

Jeszcze w lutym Nadzwyczajny Zjazd Lekarzy, a następnie NRL rekomendowały lekarzom, by nie zawierali z NFZ od 1 lipca nowych umów, jeżeli będą w nich zapisy o karach umownych za wypisanie recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi lub niezgodnej z uprawnieniami pacjenta.

Lekarze argumentują, że nie mają możliwości sprawdzenia w rejestrach czy pacjent, któremu wypisują lek ma ważne ubezpieczenie. Poza tym uważają, że to nie oni powinni weryfikować prawo pacjenta do świadczeń, podobnie jak skalę refundacji leku, którą należy wpisać na recepcie.

Jak mówił w piątek (22 czerwca) wypowiadając się dla Gazety Wyborczej przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel, gotów jest ponieść karę za błędnie wypisaną receptę, ale tylko wtedy, gdy na jego błędzie ucierpiał pacjent i jego zdrowie, a nie za to, “że nie sprawdził się, jako sekretarka”.   

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum