OZZL protestuje przeciwko szkalowaniu lekarzy przez ministra zdrowia

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2012 14:19

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy protestuje przeciwko szkalowaniu lekarzy przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który wielokrotnie publicznie twierdził lub sugerował, że uciekają oni od odpowiedzialności za właściwe wypisywanie leków.

Miałby o tym świadczyć sprzeciw lekarzy wobec przepisów o wypisywaniu recept na leki refundowane oraz wobec karania lekarzy i świadczeniodawców za błędy w tym zakresie.

Przewodniczący ZK OZZL Krzysztof Bukiel uważa, że prawda jest inna. ''Lekarze nie uciekają od odpowiedzialności za wypisywanie leków, ale domagają się, aby miała ona merytoryczny charakter, a wysokość kar była adekwatna do wielkości winy" - zaznacza. 

Lekarz może i powinien odpowiadać za to czy wypisał choremu właściwy lek w określonej chorobie, czyli - czy zrobił to w sposób uzasadniony wiedzą i praktyką medyczną.

Jak wyjaśnia przewodniczący OZZL '''lekarz (i świadczeniodawca) nie może i nie powinien odpowiadać za to, czy dla wypisanego przez niego leku został właściwie przyporządkowany poziom refundacji, ani za to, czy właściwie zweryfikowano uprawnienia pacjenta do refundacji. Lekarz i świadczeniodawca nie może i nie powinien odpowiadać również w przypadkach niejasno określonych i pozostawionych do arbitralnej decyzji kontrolera NFZ - jak to jest dotychczas, a kary nakładane na lekarzy i świadczeniodawców nie mogą być nieproporcjonalnie wysokie do winy".

Więcej: http://www.ozzl.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum