OZZL pisze do ministra zdrowia. Propozycja Kaczyńskiego: płace lekarzy w publicznych placówkach

Autor: oprac. KM • Źródło: OZZL/Rynek Zdrowia05 września 2022 14:30

- Kwoty, jakie zaproponował prezes PiS dla najlepszych lekarzy pracujących w publicznej ochronie zdrowia (60-80 tys. zł) można by uznać za pensje maksymalne. Mogłyby one stać się elementem ewentualnego porozumienia (układu zbiorowego) w tej sprawie, jeżeli na odpowiednim poziomie ustalone zostałyby również pensje minimalne - pisze Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

OZZL pisze do ministra zdrowia. Propozycja Kaczyńskiego: płace lekarzy w publicznych placówkach
Praca na wyłączność w publicznej ochronie zdrowia? Musi być odpowiednio wynagradzana - wynika z pisma OZZL. Fot. PTWP
  • Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wystosował komunikat w sprawie sposobu realizacji pracy lekarzy „na wyłączność” w publicznej ochronie zdrowia
  • Zauważa, że proponowane przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego pensje w wysokości 60-80 tys. zł mogłyby stanowić maksymalne wynagrodzenie w przypadku najlepszych lekarzy
  • Minimalne pensje w ocenie OZZL miałyby wynosić wówczas, zgodnie z propozycją posła Bolesława Piechy, trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce

Pismo OZZL do ministra Niedzielskiego

- Zarząd Krajowy OZZL informuje, że wystąpił z kolejnym pismem do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego z wnioskiem o podjęcie dwustronnych rozmów (MZ —OZZL) w sprawie sposobu realizacji zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (z 24 lipca br.) o wprowadzeniu pracy lekarzy „na wyłączność” w publicznych podmiotach leczniczych — w zamian za odpowiednio wysokie wynagrodzenie - pisze OZZL. 

 Jak podkreśla Zarząd Krajowy OZZL, poprzednie pismo w tej sprawie zostało wysłane do ministra Niedzielskiego 26 lipca. - Niestety minister nie odpowiedział na nie, jakby dając do zrozumienia, że nie traktuje słów Prezesa Kaczyńskiego poważnie - dodaje.

Nawet 80 tysięcy za miesiąc pracy?

OZZL zaznacza ponadto, że "w związku ze zgłoszoną parę dni temu przez posła PIS i byłego wiceministra zdrowia Bolesława Piechę propozycją wprowadzenia maksymalnych (obok minimalnych) wynagrodzeń dla lekarzy trudnionych w publicznej ochronie zdrowia (aby uchronić dyrektorów szpitali przed nieprzewidywalnymi wydatkami na lekarskie pensje) poinformował ministra zdrowia, że nie odrzuca takiej możliwości i wyraża opinię, iż kwoty jakie zaproponował Prezes PiS dla najlepszych lekarzy pracujących w publicznej ochronie zdrowia (60-80 tys. PLN) można by uznać za owe pensje maksymalne".

- Mogłyby one stać się elementem ewentualnego porozumienia (układu zbiorowego) w tej sprawie, jeżeli na odpowiednim poziomie ustalone zostałyby również pensje minimalne np. na poziomie wspomnianym przez posła Piechę, czyli trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce - twierdzi ZK OZZL i ponawia "wezwanie o podjęcie dwustronnych rozmów" na linii Ministerstwo Zdrowia — OZZL na temat warunków wynagradzania i płacy dla lekarzy, którzy zdecydują się na pracę „na wyłączność” w publicznym zakładzie ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum