OZZL/Rynek Zdrowia | 25-02-2019 19:40

OZZL o konwencji PiS: trwoga, nie widać koncepcji naprawy ochrony zdrowia

Ostatnia konwencja Prawa i Sprawiedliwości stanowiła kolejny i głęboki zawód dla pracowników publicznej ochrony zdrowia i dla polskich pacjentów, od lat zmagających się z wielkimi trudnościami w dostępie do pomocy medycznej - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL w liście otwartym do premiera i prezesa PiS datowanym na 25 lutego.

Apelujemy do Pana Premiera i Pana Prezesa o to, aby naprawę publicznej ochrony zdrowia zacząć traktować w sposób poważny - napisał Krzysztof Bukiel. Fot. PTWP

Wskazuje, że ''w tym samym czasie, gdy brakuje pieniędzy na leczenie Polaków, gdy publiczne szpitale powiększają swoje zadłużenie, a ich dyrektorzy ''żebrzą'' u ministra o środki na przeżycie, gdy kolejki do leczenia stale się wydłużają - pieniądze publiczne są na wszystko, tylko nie na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia''.

Dodaje, że problem ochrony zdrowia w czasie konwencji PiS nie istniał.

''Kiedy ponad rok temu w czasie głośnego protestu lekarzy rezydentów, prowadzonego pod egidą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, protestujący domagali się szybkiego i odpowiedniego wzrostu nakładów na leczenie, usłyszeli znane skądinąd słowa: „pieniędzy po prostu nie ma i nie będzie” (na ochronę zdrowia) wcześniej niż w roku 2025. Dzisiaj okazuje się, że pieniądze są, tylko leczenie Polaków nie jest priorytetem rządu, a trzeba mieć świadomość, że niedobór środków na publiczną ochronę zdrowia to nie to samo, co brak środków na trzynastkę dla emerytów, połączenia autobusowe czy wyprawkę dla ucznia'' - czytamy w liście otwartym.

Jeszcze większą trwogę budzi fakt, że nie widać oznak aby rząd miał jakąkolwiek spójną i logiczną koncepcję naprawy publicznej ochrony zdrowia. Zapowiadana przed rokiem przez ministra zdrowia „wielka narodowa debata”, która miała określić kierunki zmian w tej dziedzinie, okazała się cyklem objazdowych akademickich konferencji poruszających tematy poboczne i ''dzielących włos na czworo'' - wylicza Krzysztof Bukiel.

Więcej: ozzl.org.pl