OZZL o fatalnych skutkach kadrowych propozycji zawartych w projektowanej ustawie o POZ

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2017 09:50

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy opublikował oświadczenie dot. fatalnych skutków kadrowych, które może spowodować projektowana przez MZ ustawa o POZ. (projekt zaprezentowany 30 grudnia ub.r.)

OZZL o fatalnych skutkach kadrowych propozycji zawartych w projektowanej ustawie o POZ
Zdaniem przewodniczącego ZK OZZL Krzysztofa Bukiela projekt przewiduje pozbawienie prawa do pracy w POZ szerokiej rzeszy lekarzy Fot. PTWP

Zdaniem przewodniczącego ZK OZZL Krzysztofa Bukiela projekt przewiduje pozbawienie prawa do pracy w POZ szerokiej rzeszy lekarzy, którzy dotychczas mieli to prawo na podstawie art. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007.

Lekarze nie będą mogli pracować w POZ, jeżeli nie posiadają tzw. listy aktywnej pacjentów. Ogromna większość pediatrów, internistów i lekarzy innych specjalności takiej listy nie posiada. W ten sposób ok. 20 tys. lekarzy (według oceny OZZL) straci pracę, pogłębiając tym samym deficyt lekarzy w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Spowoduje to fatalne skutki dla pacjentów i dla pozostałych lekarzy POZ.

Jak przekonuje OZZL, projekt ustawy o POZ z 30 grudnia 2016 roku pozbawia również prawa do pracy w POZ lekarzy (poza lekarzami rodzinnymi), którzy dotychczas nie pracowali w POZ, a którzy - ze względu na swoje kwalifikacje - mogliby tam pracować, jak np. pediatrzy i interniści. W ten sposób zostanie sparaliżowane normalne funkcjonowanie POZ. Po pierwsze dlatego, że nadal większość lekarzy POZ stanowią lekarze innych specjalności niż medycyna rodzinna. Po drugie dlatego, że uniemożliwi się lekarzom innych specjalności, nie pracującym na stałe w POZ, nawet doraźne zastępstwa lekarzy rodzinnych, co obecnie jest powszechną praktyką.

Zarząd Krajowy OZZL wzywa Ministerstwo Zdrowia do odpowiedniej zmiany projektu ustawy o POZ i przyjęcie zasady, że lekarzem POZ jest lekarz, który posiada specjalizację z następujących dziedzin medycyny: medycyna rodzinna lub medycyna ogólna, pediatria, interna - bez względu na rodzaj posiadanego dyplomu specjalizacji (I stopnia lub II stopnia lub z tytułem specjalisty).

Więcej: www.ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum