OZZL: na ”dobrą zmianę” trzeba jeszcze poczekać

Autor: ozzl.org.pl/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2016 13:02

Stwierdzenie Pani Premier, iż w ochronie zdrowia nastąpiła już ”normalność” i widać ”dobrą zmianę” jest zdecydowanie przedwczesne - zauważa Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w oświadczeniu z piątku (8 stycznia).

OZZL: na ”dobrą zmianę” trzeba jeszcze poczekać. Fot. Archiwum RZ

OZZL nawiązuje w ten sposób do czwartkowej konferencji prasowej w Radomiu z udziałem premier Beaty Szydło i ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, podczas której przedstawiono powyższe oceny.

Czytaj: Beata Szydło o podpisaniu przez szpitale i lekarzy POZ umów na 2016 r.

Nie przemawia za takimi ocenami fakt, że przedłużone zostały - bez głośnych protestów - umowy na rok 2016 z lekarzami POZ i innymi placówkami ochrony zdrowia. W przeszłości również takie ”spokojne” przedłużanie kontraktów miały miejsce, a sytuacja w ochronie zdrowia daleka była od normalności.

Jakkolwiek wszyscy dostrzegają pozytywną zmianę sposobu pełnienia swojej funkcji przez obecnego ministra zdrowia w stosunku do jego poprzednika (będącego ministrem przez kilka lat w rządzie PO - PSL), to jednak egzamin na ”dobrą zmianę” w całej ochronie zdrowia jest ciągle przed nami - zwraca uwagę OZZL. Zauważa, że nastąpi ona wtedy, gdy znikną kolejki do leczenia, szpitale przestaną się zadłużać, a pracownicy ochrony zdrowia będą sprawiedliwie wynagradzani.

Warunkiem tego jest zrównoważenie nakładów publicznych na opiekę zdrowotną z koszykiem świadczeń gwarantowanych. Konieczne jest też ograniczenie wielu niepotrzebnych obciążeń biurokratycznych, które utrudniają pracę lekarzom.

Pierwszym sprawdzianem dobrych intencji nowego Ministerstwa Zdrowia na tym polu będzie nowelizacja przepi-sów dotyczących refundacji leków i wypisywania recept - czytamy w oświadczaniu ZK OZZL.

Czytaj: www.ozzl.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum