OZZL łapie się za głowę na wycenę pracy lekarzy specjalistów

Autor: oprac. KM • Źródło: OZZL20 maja 2021 13:00

9 złotych za poradę, 90 zł za operację - grzmi OZZL w najnowszym komunikacie. Na tyle Związek oszacował ministerialną wycenę niektórych świadczeń udzielanych przez lekarzy.

OZZL łapie się za głowę na wycenę pracy lekarzy specjalistów
Lekarz specjalista może zarabiać 1,31 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za rok ubiegły. Fot. Shutterstock
  • Lekarzom przysługuje 1,31 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za rok ubiegły - pisze OZZL
  • Pensja zasadnicza lekarza ma wynosić w tym roku 6769 PLN brutto za miesiąc pracy
  • Studia podyplomowe i 20-letni staż pracy mają być podstawą do uzyskania dodatku w wysokości 20 proc. pensji zasadniczej

"Jak wiemy minister zdrowia dr ekonomii (podkreślamy to celowo i świadomie, zdając sobie sprawę, że dla dr ekonomii wiedza z zakresu wynagradzania =wyceniania pracy nie jest obca) uznał, że lekarz specjalista może zarabiać 1,31 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za rok ubiegły" - podał Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w komunikacie na swojej oficjalnej stronie internetowej. W praktyce kwota ta według wyliczeń związku wynosi 6769 zł brutto miesięcznie w 2021 roku.

276 zł na rękę dziennie

OZZL zwrócił uwagę na sytuację przykładowego lekarza specjalisty z 20-letnim stażem pracy, "który skończył niełatwe studia 6 letnie, odbył roczny staż podyplomowy, a następnie zdobył specjalizację odbywając 6-7 letnie szkolenie podyplomowe i zdając parę egzaminów". Z uwzględnieniem 20 proc. dodatku za staż pracy jego pensja ma wynosić 8122 zł brutto miesięcznie, czyli 5816 zł netto i przy średniej liczbie 21 dni roboczych - ok. 276 zł na rękę dziennie.

Podane kwoty zdaniem związku przekładają się na wypłatę 9 zł netto za pojedynczą poradę lekarską przy założeniu przyjmowania 30 pacjentów dziennie. OZZL podał, że taka liczba pacjentów "nie jest w praktyce wielką liczbą" i dodał, że "są większe". Z kolei chirurg po 20 latach pracy, w myśl przelicznika proponowanego przez OZZL, miałby przy trzech operacjach dziennie zarobić 90 zł za udział w pojedynczym zabiegu. OZZL przytoczył także przykład internisty, który przy całodziennej opiece nad 20 pacjentami zarobiłby 15 zł od jednego pacjenta.

A przełożony ministra obiecywał...

W końcowej części komunikatu OZZL przytoczył słowa obecnego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, nazywając go "prezesem PiS czyli przełożonym obecnego ministra zdrowia":

- Ja chcę mocno podkreślić lekarze powinni zarabiać bardzo dobrze, dobrze jeżeli chodzi o młodych, a bardzo dobrze jeżeli chodzi o tych doświadczonych którzy już są lekarzami w całym tego słowa znaczeniu. Ja to wiem bo to jest bardzo trudny, bardzo odpowiedzialny zawód do którego się trzeba bardzo długo przygotowywać i my to szanujemy - mówił Kaczyński w miejscowości Turek w 2013 roku, kiedy nie piastował stanowisk decyzyjnych mających wpływ na funkcjonowanie państwa polskiego.

W odniesieniu do powyższego cytatu, OZZL podsumował:

Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby zdaniem prezes PiS lekarze mieli mniej zarabiać niż "bardzo dobrze".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum