OZZL/Rynek Zdrowia | 16-09-2019 21:00

OZZL: kiedy rząd zerwie z ''postkolonialną koncepcją'' publicznej ochrony zdrowia?

Krzysztof Bukiel w imieniu Zarządu Krajowego OZZL zwraca się do premiera i minister zdrowia o odpowiedź pytanie o to, kiedy Rząd RP zerwie z ''postkolonialną koncepcją'' publicznej ochrony zdrowia w Polsce.

Fot. Archiwum

W liście otwartym z 16 września br. Bukiel wskazuje, że czasie ostatniej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku, prezes Jarosław Kaczyński zadeklarował: ''my odrzucamy postkolonialną koncepcję Polski jako kraju taniej siły roboczej''.

''Pomimo takiej deklaracji rząd Prawa i Sprawiedliwości, idąc śladem swoich poprzedników, traktuje pracowników publicznej ochrony zdrowia jako ''tanią siłę roboczą''. To rząd bowiem (i parlament, w którym partia rządząca ma większość) decyduje o warunkach finansowych, w jakich funkcjonują placówki publicznej ochrony zdrowia. Są one tak złe, że dyrektorzy szpitali nie są w stanie wynagradzać sprawiedliwie swoich pracowników'' - pisze Krzysztof Bukiel.

Wskazuje, że znaczna ich część otrzymuje jedynie minimalną płacę w kraju, a pozostali - wynagrodzenia niewiele wyższe.

''Specjaliści, których w ochronie zdrowia jest szczególnie dużo, mają pensje znacznie niższe niż specjaliści o podobnych kwalifikacjach, zatrudnieni w innych branżach, a i tak publiczne szpitale zadłużają się powszechnie. Nawet firmy zagraniczne, które są szczególnie piętnowane przez Rząd za to, że traktują Polaków jako ''tanią siłę roboczą'' płacą swoim pracownikom znacznie lepiej niż placówki publicznej ochrony zdrowia'' - czytamy w liście otwartym.

Więcej: ozzl.org.pl