OZZL dziękuje ministrowi zdrowia za zaangażowanie i pracownikom systemu za poświęcenie

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2020 14:14

"Zarząd Krajowy OZZL wyraża uznanie i dziękuje ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu za jego osobiste, pełne oddania zaangażowanie w działania na rzecz zminimalizowania skutków epidemii wirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju" - czytamy w piątkowym oświadczeniu podpisanym przed Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego ZK OZZL.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL Fot. PTWP

"Jest to tym bardziej godne uznania, że system publicznej ochrony zdrowia w Polsce jest od lat głęboko niedofinansowany, a szpitale w większości funkcjonują w warunkach trwałego deficytu finansowego, kadrowego i materiałowego, bez jakichkolwiek rezerw na wypadek sytuacji kryzysowych" - głosi oświadczenie.

"Słowa uznania i podziękowania należą się też wszystkim pracownikom ochrony zdrowia, którzy z poświęceniem, niekiedy z narażeniem zdrowia i życia służą pomocą chorym. Szczególnie ciepłe słowa kierujemy do diagnostów laboratoryjnych, którzy dotychczas byli nierzadko lekceważeni i niedostrzegani przez rządzących i zarządzających placówkami ochrony zdrowia" - czytamy dalej.

ZK OZZL wskazuje, że troska o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników ochrony zdrowia leży dzisiaj w interesie wszystkich, bo bez nich walka z epidemią nie zostanie wygrana i całe społeczeństwo zapłaci za to wysoką cenę.

"Dlatego apelujemy do rządzących o dołożenie wszelkich starań aby zapewnić pełne wyposażenie personelu medycznego w odpowiednie środki ochrony indywidualnej, chroniącej przed zakażeniem oraz umożliwić możliwie szybkie wykonywanie testów wykrywających zakażenie SARS-CoV-2 u wszystkich pracowników szpitali. Dzięki temu będzie można skrócić izolację personelu mającego kontakt z osobami zakażonymi oraz umożliwić szybszy powrót do pracy osób mających objawy zakażenia niezwiązane z infekcją COVID-19" - czytamy.

"Postulujemy też wprowadzenie specjalnej ochrony prawnej i ubezpieczeniowej pracowników szpitali w zakresie OC, NNW oraz niezdolności do pracy. Dzięki temu będą oni mogli śmielej zaangażować się w walce z epidemią. Wyrażamy też nadzieję, że obecna sytuacja uświadomi politykom, że sprawny system ochrony zdrowia, finansowany adekwatnie do potrzeb jest sprawą najwyższej wagi dla obywateli i państwa i że naprawy tego systemu nie można odkładać do kolejnych kadencji i na kolejne lata" - pisze ZK OZZL.

Więcej: ozzl.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum