OZZL do posłów i senatorów: głosując ws. nowego 500+ wybieracie życie albo śmierć

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2019 14:21

Wydatki, jakie zaplanowano na wypłatę z budżetu państwa 500 zł miesięcznie na każde pierwsze dziecko, można byłoby przeznaczyć na poprawę sytuacji ochrony zdrowia - uważa przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, który wystosował w środę list otwarty do parlamentarzystów RP.

OZZL do posłów i senatorów: głosując ws. nowego 500+ wybieracie życie albo śmierć
Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL Fot. PTWP

"Rada Ministrów RP przyjęła właśnie projekt ustawy, przewidujący wypłatę z budżetu państwa kwoty 500 złotych miesięcznie na każde pierwsze dziecko w rodzinie. Ma ona być wypłacana niezależnie od kryterium dochodowego i jest oczywiste, że ogromna większość tych środków trafi do rodzin, które z pewnością nie potrzebują pomocy państwa. Koszt tego przedsięwzięcia ma wynieść ponad 18 mld złotych rocznie" - pisze w liście Krzysztof Bukiel.

"W tym samym czasie publiczna ochrona zdrowia w naszym Kraju znajduje się w stanie głębokiego i długotrwałego kryzysu, którego podstawową przyczyną jest ogromne niedofinansowanie w stosunku do zakresu świadczeń gwarantowanych. Przejawami tego kryzysu są nie tylko rosnące długi szpitali, wydłużające się (z nielicznymi wyjątkami) kolejki do lekarzy specjalistów, do badań diagnostycznych i do wielu zabiegów operacyjnych, ale przede wszystkim - ogrom cierpienia ludzkiego, związanego z brakiem możliwości odpowiedniego leczenia, co skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia i - nierzadko – śmiercią" - czytamy.

"Przykładowo: biorąc pod uwagę liczbę chorych na nowotwory w Polsce i porównując wyniki leczenia w naszym kraju z krajami, gdzie nakłady na lecznictwo są odpowiednie, łatwo obliczyć, że każdego roku wiele tysięcy Polaków umiera tylko dlatego, że na publiczną ochronę zdrowia w naszym kraju ciągle brakuje środków. A przecież medycyna to nie tylko onkologia. Umierają w kolejkach także ludzie chorujący na inne choroby. Jeżeli nie nastąpi szybka i zdecydowana poprawa poziomu finansowania ochrony zdrowia, to tysiące Polaków nadal będzie umierać, choć mogłoby żyć" - wskazuje przewodniczący ZK OZZL.

"Rząd deklaruje, że jego celem jest dalsza poprawa poziomu życia polskich rodzin. Trzeba zatem przypomnieć, że czynnikiem, który w ogromnej mierze decyduje o tym poziomie jest powszechny i łatwy dostęp do opieki zdrowotnej odpowiedniej jakości. Dzisiaj w Polsce jest to nieosiągalne. Można to zmienić, zwiększając finansowania publicznej ochrony zdrowia, na przykład przez skierowanie do niej tych 18 mld złotych, które rząd chce przeznaczyć na kolejne 500+. Głosując zatem w tej sprawie stają Państwo - chcąc nie chcąc - przed wyborem: życie albo śmierć tych osób, które z powodu niedofinansowania publicznej ochrony zdrowia nie otrzymują dzisiaj potrzebnej pomocy medycznej. Wzywamy Państwa: wybierzcie życie!" - apeluje OZZL.

Więcej: ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum