OZZL do MZ: postulujemy, aby ubezpieczenie covidowe objęło wszystkich lekarzy

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2020 12:35

Postulujemy, aby (...) ubezpieczenie od następstw zakażenia koronawirusem na czas trwania epidemii objęło wszystkich lekarzy pracujących w Polsce oraz aby urealnić (zwiększyć przynajmniej do kwoty 500 tys. zł) wysokość odszkodowania w przypadku śmierci ubezpieczonego - napisał w piątek (20 listopada) w liście do ministra zdrowia Zarząd Krajowy OZZL.

OZZL do MZ: postulujemy, aby ubezpieczenie covidowe objęło wszystkich lekarzy
Fot. Shutterstock

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy swoje postulaty sformułował w związku z odpowiedzią ministra zdrowia (z 17 listopada br.) na prośbę OZZL o przedstawienie zasad ubezpieczenia lekarzy pracujących przy zwalczaniu epidemii wirusa SARS-CoV-2 od następstw zakażenia.

"Przede wszystkim zwracamy uwagę, że - w związku z wielkim rozprzestrzenieniem się epidemii - obecnie, inaczej niż to było w czerwcu, kiedy MZ podpisało aneks do umowy z PZU, praktycznie każdy lekarz jest narażony w swojej pracy na ekspozycję na wirus SARS CoV-2. (...) Postulujemy, aby (...) ubezpieczenie objęło wszystkich lekarzy pracujących w RP (na czas trwania epidemii) oraz aby urealnić (zwiększyć przynajmniej do kwoty 500 tys. zł) wysokość odszkodowania w przypadku śmierci ubezpieczonego w wyniku zachorowania na Covid-19 oraz wprowadzić dodatkowe odszkodowanie na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu" - czytamy w liście ZK OZZL.

OZZL postuluje ponadto, aby dodatek 100 proc. do dotychczasowego wynagrodzenia otrzymał (na czas epidemii) każdy pracujący w Polsce lekarz, a nie tylko delegowani przez wojewodę czy ministra zdrowia lub pracujący w określonych szpitalach, na konkretnych oddziałach.

OZZL zaznacza też, że szef resortu zdrowia nie przedstawił jak dotąd żadnej konkretnej propozycji istotnego wzrostu tzw. współczynnika pracy dla lekarzy specjalistów.

"Współczynnik ten wynosi obecnie 1,27 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za rok poprzedni, co trudno - przy największym wysiłku - uznać za wyraz doceniania poświęcania i odwagi pracowników medycznych w odniesieniu do lekarzy czy zapewnienia bezpieczeństwa finansowego lekarzy specjalistów" - skonstatował Związek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum