OZZL: brak merytorycznej debaty o ochronie zdrowia

Autor: OZZL, DMX/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2011 09:24

Minister Jolanta Fedak zaproponowała likwidację składki na NFZ , posłanka Joanna Mucha zwróciła uwagę na istotne problemy polskiej służby zdrowia - przypomina Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i żałuje, że głosy te nie zostały potraktowane poważnie.

OZZL: brak merytorycznej debaty o ochronie zdrowia

Zarząd Krajowy OZZL z ubolewaniem stwierdza, że debata polityczna w Polsce, przynajmniej w odniesieniu do ochrony zdrowia, całkowicie straciła merytoryczny charakter i służy przede wszystkim do doraźnej walki politycznej między partiami.

Ta logika walki powoduje, że wszelkie wypowiedzi i propozycje zgłaszane przez polityków oceniane są nie pod względem merytorycznych, ale w kategorii doraźnych korzyści lub strat dla popularności danego ugrupowania – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Według OZZL propozycja minister pracy i polityki socjalnej Jolanty Fedak likwidacji składki na NFZ i zastąpienia jej finansowaniem opieki zdrowotnej bezpośrednio z budżetu państwa, mogłaby obniżyć koszty gromadzenia i dystrybucji pieniędzy przeznaczonych na lecznictwo. – Słusznie zauważyła bowiem, że obecna „składka” jest de facto podatkiem, który jednak przebywa bardzo długą drogę zanim trafi do NFZ – pisze OZZL.

W liście do minister OZZL, popierajac jej propozycję przekonuje, że wprowadzenie finansowania lecznictwa z budżetu nie musiałoby oznaczać powrotu do tzw. budżetowej służby zdrowia, a przeciwnie – mogłoby ułatwić wprowadzenie konkurencji dla NFZ, co zbliżyłoby nas do systemu rzeczywiście (a nie pozornie jak obecnie) rynkowego.

Zdaniem Związku posłanka Joanna Mucha zwróciła uwagę na istotne problemy polskiej służby zdrowia, jakimi są nadużywanie świadczeń zdrowotnych przez pacjentów (wskutek bezpłatności leczenia), zanik odpowiedzialności za własne zdrowie wśród wielu Polaków, czy konieczność określenia priorytetów przy finansowaniu leczenia ze środków publicznych wobec niemożności sfinansowania wszystkiego.

OZZL uważa, że niepotraktowanie tych uwag poważnie i merytorycznie bardzo zubożyło dyskusję o naprawie polskiej służby zdrowia i zmniejszyło szanse na jej rzeczywiste uzdrowienie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum