OZZL apeluje o utrzymanie dodatku do jednego etatu po epidemii: kwota 16 750 zł jest zbliżona do...

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2020 10:35

OZZL apeluje do ministra zdrowia, by wprowadzone rozporządzeniem zmiany, przewidujące możliwość ograniczenia pracy lekarzy zatrudnionych w placówkach leczących chorych na Covid -19 do jednego etatu oraz dodatku dla tych lekarzy z tego tytułu, utrzymać także po okresie epidemii koronawirusa.

OZZL zwraca się o utrzymanie po pandemii zasady: ''jeden lekarz - jeden etat'' z proponowaną kwotą 16750 zł za jeden etat. Fot. PTWP

''W ostatnich dniach weszło w życie rozporządzenie podpisane przez Pana, przewidujące możliwość ograniczenia pracy lekarzy zatrudnionych w placówkach leczących chorych na Covid -19 do jednego etatu. Uzupełnieniem rozporządzenia jest ''polecenie'' skierowane do Prezesa NFZ, nakazujące wypłatę rekompensaty dla tych lekarzy, którzy będą zmuszeni zrezygnować z innych miejsc zatrudnienia. W praktyce powyższe rozwiązanie jest zbliżone (chociaż w ograniczonym zakresie) do realizacji postulatu, zgłaszanego od lat przez OZZL: jeden lekarz - jeden etat'' - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w liście datowanym na 6 maja.

Dodaje, że prezes NFZ stwierdził niedawno, że wiele rozwiązań, które wprowadzono w okresie epidemii koronawirusa sprawdziło się w praktyce i powinno być zachowanych także później - na stałe.

W ocenie OZZL takim rozwiązaniem powinna być możliwość ograniczenia pracy lekarza do jednego etatu w zamian za odpowiednie wynagrodzenie.

Bukiel przyznaje, że kwota wynagrodzenia, jaką zaproponował minister zdrowia przy okazji wprowadzenia w/w rozporządzenia i ''polecenia'', czyli 16 750 zł (składają się na nią obecne podstawowe wynagrodzenie, wynoszące co najmniej 6 750 zł zgodnie z odpowiednią ustawą plus 10 tys. zł za to, że lekarz nie ''dorabia'' gdzie indziej) - jest zbliżona do postulatu zgłaszanego od lat przez środowiska lekarskie.

Wobec powyższego Zarząd Krajowy OZZL zwraca się do szefa resortu zdrowia z wnioskiem o podjęcie kroków zmierzających do tego, aby zasadę: ''jeden lekarz - jeden etat'' z proponowaną kwotą 16 750 zł za jeden etat (i z odpowiednim mechanizmem jej waloryzacji) utrzymać na stałe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum