OZZL: apel do Prezydenta RP o skierowanie do TK ustawy refundacyjnej i innych ustaw

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2012 10:14

Zarząd Krajowy OZZL wystąpił do Prezydenta RP z prośbą o skierowanie przez niego do Trybunału Konstytucyjnego ustawy z dnia 13 stycznia br. o zmianie ustawy o refundacji leków oraz niektórych innych ustaw.

Jak informuje OZZL, tryb uchwalenia zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, dokonanych "przy okazji” nowelizacji ustawy refundacyjnej jest niekonstytucyjny. 

W opinii związku zmiany te zostały uchwalone w trybie pilnym, co wykluczyło możliwość dokładniejszego rozważenia zmian przez parlamentarzystów i uniemożliwiło przeprowadzenie konsultacji społecznych.

"'Zastosowanie trybu pilnego musi być merytorycznie uzasadnione. Uzasadnienie takie było w przypadku nowelizacji ustawy o refundacji leków, bo dotychczasowe przepisy paraliżowały możliwość bezproblemowego nabycia przez pacjentów leków refundowanych.  Nie ma natomiast żadnego merytorycznego uzasadnienia dla zmian dokonanych w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty'' - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący zarządu krajowego OZZL.

Wskazuje, że zmiany te polegają na przeniesieniu do ustawy przepisów o obowiązkach biurokratycznych nałożonych na lekarzy w rozporządzeniach ministra zdrowia.

''Stanowi to w istocie pewną redefinicję zawodu lekarza, co jest tak głęboką ingerencją w ustawę, że tryb pilny - bez konsultacji społecznych i bez możliwości poświęcenia tej sprawie większej uwagi parlamentarzystów - jest złamaniem konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego'' - zaznacza Bukiel.

Więcej: www.ozzl.org.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum