OZZL: 16 stycznia rekomendacje dla lekarzy w sprawie recept

Autor: PAP, DM/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2012 14:46

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) wyda w poniedziałek (16 stycznia) rekomendacje w sprawie wypisywania recept. OZZL podejmie decyzję podczas nadzwyczajnego posiedzenia w Warszawie.

OZZL zaprosił na poniedziałkowe posiedzenie przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz lekarzy skupionych wokół portalu Konsylium 24. Organizacje te od 1 stycznia prowadzą tzw. protest pieczątkowy.

- W czasie posiedzenia zostanie wypracowane wspólne stanowisko w sprawie dalszych rekomendacji dla lekarzy wypisujących recepty oraz w sprawie ewentualnych innych wspólnych działań - poinformował przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

W piątek (13 stycznia) Sejm uchwalił nowelizację ustawy refundacyjnej, w której spełniono większą część postulatów lekarzy. W przyszłym tygodniu zajmie się nią Senat.

W piątkowej (13 stycznia) rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Krzysztof Bukiel stwierdził, że po uchwaleniu nowelizacji ustawy refundacyjnej nastąpiła zasadnicza zmiana w porównaniu z sytuacją z poniedziałku (9 stycznia), kiedy wydawano rekomandację o stemplowaniu recept pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ".

Według Bukiela istnieje możliwość, że 16 stycznia zapadnie decyzja o zawieszeniu protestu pieczątkowego. Przewodniczący ZK OZZL zwraca jednak uwagę na piątkowe zalecenia NRL, czyli m. in. niewypisywanie poziomu odpłatności za leki. Według niego to się po 16 stycznia nie zmieni.

Krzysztof Bukiel zauważa, że podobnie jak OZZL, także NRL rekomenduje używanie na receptach nazw międzynarodowych leków, tymczasem nie ma czegoś takiego, jak "zarejestrowane wskazania dla nazw międzynarodowych". -  Wpisywanie poziomu odpłatności jest więc w takim przypadku niemożliwe - uważa przewodniczący OZZL.

Naczelna Rada Lekarska oświadczyła w piątek (13 stycznia), że w ustawie nadal są zapisy, które narzucają lekarzom obowiązek odnotowywania stopnia refundacji niektórych leków. Zniesienie tego wymogu było jedną z przesłanek dla rekomendacji zakończenia akcji protestacyjnej.

NRL zaznacza, że "przyjęła do wiadomości, autonomiczną decyzję środowisk uczestniczących w proteście, że do czasu realizacji wszystkich postulatów środowiska lekarskiego oraz uwolnienia lekarzy z wszystkich obowiązków biurokratycznych możliwe jest umieszczanie na recepcie pieczątki o treści: Refundacja leku do decyzji NFZ".

NRL podkreśla, że uzależnienie refundacji leku od zarejestrowanych dla niego wskazań i przeznaczeń, a nie od aktualnego stanu wiedzy medycznej, oznacza brak refundacji leków dla wielu pacjentów, a zwłaszcza dzieci i kobiet ciężarnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum