OSOM o zatrudnianiu medyków z Ukrainy jako opiekunów medycznych. "Ogromnie zaskoczył nas pomysł"

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia16 marca 2022 17:40

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych odpowiedziało na apel Naczelnej Rady Lekarskiej do ministra zdrowia o tymczasowe umożliwienie medykom z Ukrainy pracy jako opiekunowie medyczni. - W naszej opinii takim rozwiązaniem powinno być objęte co najwyżej 5 zawodów – pielęgniarka, położna, lekarz, fizjoterapeuta i ratownik medyczny - napisali opiekunowie.

OSOM o zatrudnianiu medyków z Ukrainy jako opiekunów medycznych. "Ogromnie zaskoczył nas pomysł"
Czy medycy z Ukrainy będą tymczsowo pracować jako opiekunowie medyczni? Fot. PAP/Wojtek Jargiło (zdj. ilustracyjne)
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych pisze w opublikowanym stanowisku o zaskoczeniu pomysłem Naczelnej Rady Lekarskiej
  • NRL proponuje zatrudnianie medyków z ogarniętej wojną Ukrainy jako opiekunów medycznych do czasu, aż nie zostaną uznane ich umiejętności zawodowe
  • To rozwiązanie nie może odbić się negatywnie na warunkach pracy i płacy opiekunów medycznych już zatrudnionych - stwierdza Stowarzyszenie
  • OSOM chce rozmów i "zaadresowania wszystkich wątpliwości"

Medycy z Ukrainy jako opiekunowie medyczni. "Wiele problematycznych kwestii"

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych (OSOM) nawiązało do Apelu Nr 3/22/VIII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 11 marca 2022 r. do Ministra Zdrowia o zatrudnienie medyków z Ukrainy w charakterze opiekunów medycznych do momentu uzyskania przez nich uprawnień zawodowych w zawodzie medycznym, w którym pracowali w Ukrainie. 

OSOM pisze o zaskoczeniu pomysłem Naczelnej Rady Lekarskiej, który - jak zaznacza Stowarzyszenie w stanowisku - nie był konsultowany na żadnym etapie ze środowiskiem opiekunów medycznych.

Jak wynika ze stanowiska Stowarzyszenia, ta organizacja reprezentująca opiekunów medycznych nie będzie przeciwna umożliwieniu pracy medykom z Ukrainy jako opiekunom medyczny w polskich placówkach ochrony zdrowia do czasu, aż nie uzyskają uprawnień do pracy w takim zawodzie jaki wykonywali w Ukrainie. Ale stawia warunki.

- Pozwoli to nie tylko na zwiększenie ilości osób sprawujących opiekę nad pacjentami, ale też na wprowadzenie ich w realia systemu ochrony zdrowia w Polsce - ocenia kierownictwo Stowarzyszenia.

- Rozwiązanie to wymaga jednak rozpatrzenia wielu problematycznych kwestii, które powinny być rozważone, zanim zostanie to ewentualnie wprowadzone w życie w formie aktu prawnego. Nie może się to również odbić negatywnie na warunkach pracy i płacy opiekunów medycznych już zatrudnionych lub sytuacji tych, którzy poszukują pracy w systemie ochrony zdrowia - stwierdza Stowarzyszenie w stanowisku podpisanym przez prezesa OSOM, Bartosza Mikołajczyka.

Potrzebne bezpłatne kursy języka polskiego

Mikołajczyk dopytuje: Które zawody objąć takim rozwiązaniem? Czy tylko te, które potencjalnie są przygotowane do wykonywania czynności opiekuna medycznego i mające najczęstszy bezpośredni kontakt z pacjentem (pielęgniarka, położna, lekarz, fizjoterapeuta, ratownik medyczny) czy również i te, które nie mają takiego kontaktu z pacjentami (np. technik elektroradiolog, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny)?

I odpowiada:
- W naszej opinii takim rozwiązaniem powinny być objęte co najwyżej 5 zawodów – pielęgniarka, położna, lekarz, fizjoterapeuta i ratownik medyczny.

- Z naszych informacji wynika, że w Ukrainie nie ma zawodu będącego bezpośrednim odpowiednikiem opiekuna medycznego, jeśli jednak istnieje to również i ten personel powinien zostać włączony - czytamy w stanowisku OSOM.

OSOM podnosi też kwestię znajomości języka polskiego wśród ukraińskich medyków. Praca opiekuna medycznego związana jest z komunikacją z pacjentem. Nie każdy obywatel Ukrainy zna język polski w stopniu komunikatywnym.

- W jaki sposób będą weryfikowane kompetencje językowe? Czy pracodawca samodzielnie oceni czy poziom znajomości języka jest wystarczający do pracy jako opiekun medyczny, czy też osoba będzie musiała przedstawić dokument potwierdzający znajomość języka? Co z wypełnianiem dokumentacji w języku polskim? Czy osoby nie znające języka w stopniu komunikatywnym będą kierowane do pracy wyłącznie przy pacjentach z Ukrainy? - stawia pytania OSOM.

W opinii OSOM opiekun medyczny, który nie zna języka polskiego w stopniu co najmniej komunikatywnym, może być potencjalnym zagrożeniem dla pacjenta.

Mamy świadomość, iż większość z tych medyków nie zna języka polskiego, w związku z czym oczekiwalibyśmy, iż podmioty lecznicze zatrudniające te osoby byłyby zobowiązane do organizacji bezpłatnych kursów języka polskiego w ramach godzin zatrudnienia - proponuje Stowarzyszenie.

Skąd etaty i jakie skutki tego rozwiązania?

OSOM pyta też, w jaki sposób zostaną utworzone nowe etaty opiekuna medycznego.

Obecnie wiele szpitali nie zatrudnia opiekunów medycznych z powodów finansowych. Wprowadzenie takiego rozwiązania będzie wymagało utworzenia nowych etatów, co pociąga za sobą koszty, na które nie każdy szpital może sobie pozwolić. W jaki sposób finansować te etaty, jeśli do tej pory brakowało środków by zatrudnić opiekunów medycznych w każdym szpitalu?

Jak zaznacza OSOM opiekunowie medyczni, którzy już są zatrudnieni lub chcą pracować w systemie nie mogą odczuć negatywnych skutków proponowanego rozwiązania.

-  W naszej opinii podmioty lecznicze powinny zatrudniać na stanowisko opiekuna medycznego wyłącznie osoby, którym zagwarantują zatrudnienie na docelowym stanowisku niezwłocznie po potwierdzeniu kwalifikacji w tym zawodzie. Jednocześnie etat opiekuna medycznego powinien zostać następnie obsadzony przez osobę posiadającą dyplom opiekuna medycznego – proszę zauważyć, że liczba absolwentów przekracza wielokrotnie liczbę dostępnych etatów w tym zawodzie w systemie ochrony zdrowia - przekonują władze OSOM w opublikowanym stanowisku.

Chcą też m.in. wiedzieć czy ukraińscy medycy będą odbywać szkolenia, które zapoznają ich ze specyfiką pracy opiekuna medycznego jego kompetencjami.

Uważamy, że zatrudnienie powinno być możliwe dla tych osób, których proces nostryfikacji dyplomu/nadawania PWZ w Polsce w swoim wyuczonym zawodzie medycznym został rozpoczęty - napisali opiekunowie z OSOM.

OSOM chce rozmów i "zaadresowania wszystkich wątpliwości"

- Wprowadzenie proponowanego rozwiązania, choć bardzo interesującego, jest możliwe tylko po zaadresowaniu wszystkich wątpliwości - przekonuje OSOM i apeluje o podjęcie rozmów ze wszystkimi stronami, które są zainteresowane, przy uwzględnieniu przede wszystkim przedstawicieli opiekunów medycznych.

- Jako Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych podkreślamy naszą gotowość do szybkiego opracowania rozwiązań, które zarówno pomogą medykom z Ukrainy, jak również wpłyną korzystnie na jakość opieki nad pacjentem, podtrzymując jednocześnie rolę i prestiż zawodu opiekuna medycznego - stwierdził Bartosz Mikołajczyk.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum