ORPiP w Toruniu: stypendia dla młodych pielęgniarek nie rozwiążą problemów kadrowych

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2018 09:07

Jak ocenia Tomasz Krzysztyniak, szef ORPiP w Toruniu, rządowy pomysł fundowania stypendiów wchodzącym do zawodu pielęgniarkom to kolejna idea niekorzystna dla środowiska.

Samorząd pielęgniarski krytycznie ocenił propozycję rządu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rząd szuka sposobów na złagodzenie skutków braku pielęgniarek. Najnowszy projekt to stypendia w wysokości 500 zł dla absolwentek studiów pielęgniarsko-położniczych, które podejmą pracę na etacie w publicznym szpitalu lub przychodni - informuje pomorska.pl

Zdaniem Tomasza Krzysztyniaka, szefa Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu,  propozycja jest populizmem, który nie wnosi żadnych długofalowych zmian, a jedynie prowadzi do zróżnicowania i skonfliktowania środowiska. Ponadto młode pielęgniarki, po spełnieniu kryteriów, dostawałyby stypendium tylko przez dwa lata. Po tym czasie pieniądze zostaną im zabrane.

Stypendia dla młodych pielęgniarek mają zachęcić kończące studia absolwentki do pozostania w kraju. Pozostaje jednak pytanie, ile osób z nich skorzysta w sytuacji, gdy w szpitalach preferowane są kontrakty, w których nie obowiązują normy pracy. Można się spodziewać, że będzie to ograniczona grupa wchodzących do zawodu pielęgniarek i położnych.

Według resortu zdrowia na stypendia potrzeba rocznie ok. 27 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych. Przepisy dotyczące nowego rozwiązania miałyby zacząć obowiązywać od października 2018 r.

Więcej: www.pomorska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum