OPZZ: społeczeństwo nie jest gotowe do reformy ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2010 17:04

Poddanie systemu zdrowia bezwzględnym regułom rynku bez odpowiedzialności państwa zagraża ograniczeniem dostępności do świadczeń zdrowotnych - stwierdza OPZZ.

OPZZ: społeczeństwo nie jest gotowe do reformy ochrony zdrowia

Tak uznała Rada OPZZ i zaapelowała o „rzeczywistą odpowiedzialność władz publicznych za bezpieczeństwo zdrowotne obywateli”.

W przyjętym w środę stanowisku Rada OPZZ z „niepokojem zauważa narastający od kilku lat systematyczny wzrost komercjalizacji ochrony zdrowia, jednego z podstawowych filarów polityki społecznej”. Związkowcy podkreślają, że prawo do ochrony zdrowia to jedna z podstawowych konstytucyjnych gwarancji państwa. 

„Niestety, obecni rządzący o tym zapominają. Przykładem nieprzestrzegania tego prawa były propozycje reformy zdrowia sprzed dwóch lat zakładające komercjalizację i prywatyzację publicznych szpitali. Wówczas społeczeństwo jednoznacznie wskazało, że nie takich zmian oczekuje” ‒ głosi stanowisko OPZZ. 

Autorzy apelu domagają się „autentycznego, a nie pozornego dialogu z partnerami społecznymi w pracach nad pakietem ustaw zdrowotnych”. W ich ocenie, pakiet rządowych projektów nazywanych nowym otwarciem, zwłaszcza projekt ustawy o działalności leczniczej „rozczarowuje zarówno pacjentów, jak i pracowników ochrony zdrowia”. 

Rada OPZZ nie zgadza się, aby „zysk był ważniejszy od pacjenta”. Nie zgadza się też m.in. na: „zastąpienie misji i odpowiedzialności władz publicznych za zdrowie i życie Polaków ekonomizacją opieki zdrowotnej”. 

Przewodniczący OPZZ Jan Guz, przedstawiając w środę na konferencji prasowej w Warszawie stanowisko Rady OPZZ podkreślił, że społeczeństwo polskie „nie jest obecnie ekonomicznie przygotowane do ponoszenia kosztów reformy ochrony zdrowia”. 

Jak powiedział uczestniczący w konferencji wiceminister zdrowia Jakub Szulc, zmiany ustaw zdrowotnych, które ministerstwo zdrowia zamierza wprowadzić, nie mają na celu „w jakikolwiek sposób ograniczyć dostęp pacjentów do świadczeń zdrowotnych, lecz przeciwnie, bo taka jest intencja tych reform”. 

We wtorek kluczowe ustawy z rządowego pakietu zdrowotnego zostały skierowane do prac w dwóch sejmowych podkomisjach. Projekty ustaw zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego. 

Ustawy przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu medycznego, a także informatyzację służby zdrowia, która ma umożliwić umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących, wystawianie e-recept i e-skierowań.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum