×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

OPZZ protestuje ws. bezpłatnych urlopów dla niezaszczepionych. "Rachunek za kunktatorstwo władzy"

Autor: JKB • Źródło: OPZZ, Rynek Zdrowia01 września 2021 09:10

Nowa ustawa covidowa wprowadzi sporo zmian. M.in. pracodawcy będą mogli odesłać niezaszczepionych pracowników na bezpłatny urlop, albo przesunąć ich na inne stanowisko pracy. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych protestuje. - OPZZ nie godzi się, aby rachunek za kunktatorstwo władzy płacili pracownicy - czytamy w oświadczeniu.

OPZZ protestuje ws. bezpłatnych urlopów dla niezaszczepionych. "Rachunek za kunktatorstwo władzy"
OPZZ nie zgadza się na degradację niezaszczepionych pracowników. Fot. Shutterstock
 • Nowa ustawa covidowa. Rząd przygotowuje nowelizację przepisów. Zakłada ona, że pracodawcy będą mogli delegować niezaszczepionych pracowników na bezpłatny urlop, albo przesunąć ich na inne stanowisko pracy
 • Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) wydało oficjalne stanowisko w sprawie 
 • OPZZ nie zgadza się na rządowy projekt, zgodnie z którym niezaszczepiony pracownik będzie mógł trafić m.in. na urlop bezpłatny
 • Zdaniem Porozumienia rząd nie radzi sobie z akcją szczepień, a kolejne działania mają dotknąć w szczególności pracowników

Bat na niezaszczepionych pracowników. OPZZ protestuje

W oficjalnym stanowisku OPZZ pojawiło się dosadne podsumowanie dotychczasowych działań rządu w sprawie programu szczepień. W wydanym komunikacie możemy przeczytać, że rząd nie tylko wciąż nie radzi sobie z promowaniem szczepienia przeciw COVID-19, ale przede wszystkim nie zdołał przekonać do tego kroku większości obywateli.

Protest OPZZ dotyczy w szczególności planowanych prac legislacyjnych rządu związanych z nowelizacją przepisów antycovidowych. Szczególnie bulwersujące zdaniem Porozumienia jest pomysł związany z przeniesieniem niezaszczepionego pracownika na urlop bezpłatny albo gorzej płatne stanowisko.

- W myśl rządowego projektu niezaszczepiony pracownik będzie mógł być delegowany przez pracodawcę do pracy poza jego stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym tej pracy. Będzie też mógł być skierowany na urlop bezpłatny – komentuje OPZZ.

Czytaj: Obowiązkowe szczepienia? Prof. Horban: ręka nas świerzbi

Presja rządu na pracowników. Brak reakcji na obowiązek szczepień

Jak czytamy dalej w oświadczeniu, pracodawca na mocy owych zmian przepisów, będzie miał znaczną władzę, co przełoży się na jego nadzwyczajną decyzyjność w sprawie możliwego oddelegowania niezaszczepionych pracowników.

Zdaniem OPZZ rząd "nie wykazuje wystarczającej kreatywności i determinacji w promowaniu szczepień. Nie reaguje na agresywne działania środowisk kwestionujących ich konieczność".

W związku z powyższymi wątpliwościami, Porozumienie jasno określa swoje stanowisko i przy okazji zachęca osoby niezaszczepione, aby rozważyły możliwość przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19.

- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie godzi się na to aby rachunek za kunktatorstwo władzy płacili pracownicy. Człowiek to nie jest mebel, który można przesunąć, schować albo wyrzucić. Wzywamy rząd do podejmowania mądrych i odważnych decyzji z poszanowaniem praw człowieka i obywatela – podkreśla kierownictwo.

Czytaj również: Pracodawca będzie mógł odesłać pracownika na bezpłatny urlop, albo przesunąć na inne stanowisko pracy.

Nowa ustawa covidowa na ukończeniu

Przypomnimy, rząd szykuje nowelizację projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

Zakres planowanych zmian znalazł się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Projekt nowych regulacji przygotowuje Ministerstwo Zdrowia.

W nowelizacji mają się znaleźć m.in. przepisy dające duże uprawnienia pracodawcom. Sprawdzą oni, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19, a osoby niezaszczepione będą mogli delegować na urlop, albo przesunąć na inne stanowisko pracy. 

Sprawdź: Nowa ustawa covidowa na ukończeniu. Restauracje i hotele dla zaszczepionych bez lockdownu

Czytaj: Pracodawca sprawdzi szczepienia. We wrześniu Sejm zajmie się projektem ustawy

Pracodawca sprawdzi szczepienie pracownika. Jest gotowy projekt przepisów. Znamy szczegóły

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze