ONZ: liczba zgonów związanych z AIDS spadła w ciągu dekady niemal o połowę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2017 14:54

Z powodu chorób towarzyszących AIDS zmarło w 2016 r. ok. 1 mln osób. To o ok. połowę mniej niż w 2005 r., gdy odnotowano ok. 1,9 mln takich zgonów - wynika z opublikowanego w czwartek (20 lipca) raportu Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS).

ONZ: liczba zgonów związanych z AIDS spadła w ciągu dekady niemal o połowę
Wirus HIV Fot. Archiwum

"Te dane świadczą o tym, że osiągnęliśmy zasadniczy przełom" - napisano w dokumencie. Jak oceniono, sukces ten jest w dużej mierze związany z rozpowszechnieniem się terapii antyretrowirusowej.

W 2016 r. przekroczono również próg 50 proc. osób seropozytywnych objętych leczeniem. "Dostęp do terapii miało 19,5 mln ludzi spośród 36,7 mln zakażonych HIV", czyli ponad 53 proc. - czytamy w raporcie.

Liczba nowych zakażeń wirusem HIV wyniosła w ubiegłym roku 1,8 mln przypadków, co daje średnio jedno zakażenie na 17 sekund. W szczytowym momencie epidemii, w 1997 r., odnotowano 3,5 mln nowych zakażeń HIV.

Z roku na rok obserwuje się regularny spadek liczby zakażeń, jednak jego tempo jest zbyt wolne, by zahamować epidemię choroby i osiągnąć wyznaczony poziom 550 tys. nowych zakażeń w 2020 r. - ocenia UNAIDS w swoim corocznym raporcie.

Największe postępy w walce z chorobą poczyniono na południu i wschodzie Afryki, gdzie żyje ponad połowa osób seropozytywnych - wynika z dokumentu. Od 2010 r. liczba zgonów związanych z AIDS spadła tam o 42 proc., a nowych zakażeń - o 29 proc.

W raporcie UNAIDS wyrażono jednocześnie szczególne zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby nowych zakażeń HIV w Europie Wschodniej i Azji Środkowej; w ciągu sześciu lat liczba zgonów wywołanych AIDS w tych regionach wzrosła o 27 proc., a zakażeń HIV - o 60 proc. Najgorsza sytuacja jest w Rosji, Albanii, Armenii i Kazachstanie - napisano w zestawieniu.

UNAIDS jednocześnie podkreśla, że do 2020 r. oprócz dostępnych na walkę z chorobą 19 mld dolarów, potrzeba dodatkowych 7 mld USD. Na 2020 r. ONZ wyznaczyło sobie cel "trzech 90"; chodzi o to, by 90 proc. seropozytywnych było świadomych zakażenia wirusem HIV, by 90 proc. z nich było objętych leczeniem oraz by 90 proc. z tych poddawanych terapii miało niewykrywalny poziom wirusa we krwi. Pod koniec 2016 r. proporcje te wynosiły odpowiednio: 70, 77 i 82 proc. - wynika z raportu.

Według AFP, od wybuchu epidemii na początku lat 80. na całym świecie wirusem HIV zaraziło się 76,1 mln osób, a pandemia AIDS doprowadziła do śmierci 35 mln osób.

Raport zaprezentowano przed rozpoczynającą się w niedzielę w Paryżu międzynarodową konferencją na temat AIDS.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum