O roli lekarza w systemie pomocy kobietom - ofiarom przemocy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2014 10:53

Lekarze często jako pierwsi mogą zauważyć oznaki przemocy wobec kobiet, pełnią zatem ważną rolę w systemie pomocy ofiarom przemocy - przypomina z okazji obchodów Dnia Kobiet wicedyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Katarzyna Łukowska.

Tegoroczne obchody Dnia Kobiet skupiają się - z inicjatywy Parlamentu Europejskiego - na walce z przemocą wobec kobiet. Raport opublikowany przez Agencję Praw Podstawowych UE wskazuje, że 67 proc. Europejek nigdy nie zgłosiło przypadków przemocy ze strony partnera policji ani żadnej innej organizacji.

Potwierdza to w rozmowie z PAP wicedyrektor PARPA. - Problem polega na tym, jak dotrzeć do osób doświadczających przemocy w rodzinie, ponieważ niewielka cześć z nich przyjdzie sama po pomoc - podkreśliła wicedyrektor Łukowska. Dlatego, według niej, tak istotna jest rola lekarza w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Łukowska podkreśliła, że oprócz ewidentnych objawów przemocy fizycznej - takich jak siniaki, złamania - lekarze powinni zwracać też większą uwagę np. na obniżoną odporność kobiety, co może wiązać się z chronicznym stresem wynikającym z doświadczania każdego rodzaju przemocy, także np. psychicznej.

- Kobiety doświadczające przemocy bardzo często skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości somatyczne, np. przewlekłe bóle głowy, bóle żołądka, trudności z zasypianiem i w wielu przypadkach proszą lekarza o jakieś leki, np. nasenne. Lekarz nie powinien tylko czekać, aż pacjentka sama powie o przemocy, ale powinien być bardzo uważny, i z własnej inicjatywy, jeżeli go coś zaniepokoi, powinien dopytać się o sytuację kobiety - zaznaczyła.

Podkreśliła, że znowelizowana w 2010 r. ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nałożyła na pracowników ochrony zdrowia szczególne zadania związane z podejmowaniem interwencji w sytuacji podejrzenia przemocy w rodzinie i włączyła lekarzy w prace zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy działających w każdej gminie.

Lekarze w sytuacji podejrzenia przemocy powinni uruchomić procedurę "Niebieskiej Karty", a także wystawić pacjentowi bezpłatne zaświadczenie o rodzaju uszkodzeń ciała oraz poinformować go o możliwościach uzyskania pomocy i wsparcia.

- Niestety, lekarze nadal nie mają wiedzy na temat "Niebieskiej Karty" lub nie chcą korzystać z tego rozwiązania - oceniła Łukowska. Dlatego PARPA wspólnie z resortem zdrowia w ubiegłym roku rozpoczęła kampanię "Lekarzu, reaguj na przemoc!". Uruchomiono stronę internetową www.lekarzureagujnaprzemoc.pl a do placówek ochrony zdrowia trafiły materiały edukacyjne nt. roli lekarza w systemie przeciwdziałania przemocy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum