Opieka koordynowana w przychodniach POZ. Filip Nowak: musimy iść w kierunku płacenia za efekt

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia28 listopada 2022 06:00

- Stawka kapitacyjna jest dobra. Daje bezpieczeństwo i szansę pokrycia kosztów stałych. Musimy jednak iść w tym kierunku, którego oczekują również pacjenci - w kierunku płacenia za efekt medyczny, a przynajmniej za serwis - mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Opieka koordynowana w przychodniach POZ. Filip Nowak: musimy iść w kierunku płacenia za efekt
Od 1 października NFZ podpisał w całej Polsce 90 umów na realizację opieki koordynowanej w POZ, a kolejnych 179 podmiotów złożyło wnioski Fot. Shutterstock
 • Lekarze rodzinni obawiają się, że przy braku wyrównania inflacji w stawkach kapitacyjnych, poradnie podstawowej opieki zdrowotnej z dnia na dzień zaczną upadać 
 • Na pytania związane z finansowaniem POZ-ów odpowiadał w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej (ŚIL) prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak
 • - Najprostszą, najszybszą i najbardziej skuteczną drogą na pozyskanie większego finansowania jest włączanie się w opiekę koordynowaną i w nowe działania, które są dodatkowo finansowane. To ścieżka, którą będziemy podążać - zaznaczył szef NFZ-u
 • Prowadzący poradnie, zwłaszcza te najmniejsze, mają jednak szereg wątpliwości czy uda im się zorganizować u siebie nowy model opieki 
 • - Jest obawa czy specjaliści będą chętni do współpracy. Szukamy w pobliżu dietetyków, w jednym mieście powiatowym mamy trzech, w drugim – trzech, ale stawki mają wyższe niż te wycenione przez AOTMiT- zwracała uwagę Anna Teper, lekarka z Kazimierzy Wielkiej w woj. świętokrzyskim 

Opieka koordynowana w POZ. Lekarze: może okazać się nieosiągalna dla małych praktyk  

Od października tego roku poradnie POZ mogą przystępować do opieki koordynowanej, która finansowana jest z tzw. budżetu powierzonego. Jak dotąd Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał w całej Polsce 90 umów na realizację świadczeń w ramach tego projektu, a kolejnych 179 podmiotów złożyło wnioski.

Lekarze medycyny rodzinnej zgodnie przyznają, że jest to kierunek, w którym należy podążać w organizacji opieki nad pacjentem, ale lista trudności, jakie stają przed prowadzącymi niewielkie praktyki, jest wciąż długa, a wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.

O tym, co pozostaje wyzwaniem z punktu widzenia poradni działających w małych miejscowościach województwa świętokrzyskiego opowiedziała Anna Teper, lekarka medycyny rodzinnej z Kazimierzy Wielkiej i laureatka plebiscytu „Hipokrates roku 2022". 

- Terminarze w AOS-ach pękają w szwach. Jest obawa czy specjaliści będą chętni do współpracy. Szukamy w pobliżu dietetyków, w jednym mieście powiatowym mamy trzech, w drugim – trzech, ale stawki mają wyższe niż te wycenione przez Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji - zwracała uwagę. 

Wskazała także na problemy natury logistycznej stające na drodze starszych pacjentów. - Już teraz gros chorych może dojechać do POZ-u tylko i wyłącznie do godziny 12 w południe, bo wtedy kursują busy. (...) Czy damy radę podpisać umowę z danym specjalistą z Sandomierza - oddalonego o 118 km, z Kielc - oddalonych o 74 km czy Ostrowca - o 126 km - wymieniała. 

Przyznała, że są obawy, iż zorganizowanie opieki koordynowanej może okazać się nieosiągalne dla małych i średnich praktyk. 

- Dokonała się całościowa reorganizacja informatyczna i epidemiczna placówek. Pewnie działają lepiej, chociaż są jednostki, które nie nadążają nad wprowadzaniem zmian. Czy w przypadku opieki koordynowanej wszyscy  lekarze będą w stanie przebrnąć przez proces sprawozdawczości, nadzorować pracę koordynatora? Istnieją obawy, że nie zapanujemy nad wizytami przez niezgranie w samym zespole lekarskim - tłumaczyła. 

Pozytywnie oceniła rozszerzenie pakietu diagnostycznego, jaki umożliwia przystąpienie do programu opieki koordynowanej. Choć i tutaj rodzą się obawy, że przychodniom trudno będzie zapewnić pacjentom dostęp do przewidzianych badań. 

- Część przychodni posiada aparaturę do badania serca, więc gros pacjentów skorzysta z wdrożenia leczenia na etapie lekarza rodzinnego. W wielu miastach są jednak problemy ze znalezieniem lekarza, który wykonałby ultrasonografię dopplerowską żył kończyn dolnych - ciągnęła podając kolejne przykłady. 

Obawą, jak przyznała, napawa także utracenie wyższej stawki kapitacyjnej przez niewykonanie wizyty raz na kwartał. - Z drugiej strony każdy z nas zdaje sobie sprawę, że stanowi to weryfikację tego czy rzeczywiście dobrze i starannie zaopiekowaliśmy się pacjentem - zaznaczyła. 

Stawka kapitacyjna daje bezpieczeństwo, ale "musimy iść w kierunku płacenia za efekt"

W odpowiedzi na zgłaszane przez środowisko obawy, prezes NFZ Filip Nowak przyznał, że wdrożenie opieki koordynacyjnej jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, na które nie każda przychodnia jest obecnie gotowa. 

- Być może musi nabrać doświadczenia, popatrzeć na innych, znaleźć nowych specjalistów. Być może poszczególne POZ-u muszą "dogadać się" między sobą ponieważ są za małe, żeby być partnerami dla laboratoriów czy szpitala powiatowego, który dysponuje zapleczem diagnostycznym i specjalistami. Zdajemy sobie z tego sprawę, że ten proces będzie trwał. Jest to jednak na tyle korzystna zmiana dla realizatorów świadczeń, jak i pacjentów, że musi nastąpić - podkreślił. 

Zdaniem Filipa Nowaka zainteresowanie przystąpieniem do opieki koordynowanej wśród podmiotów leczniczych systematycznie rośnie.

Zwrócił także uwagę na to, że z racji, iż potrzeby pacjentów się zmieniają, a to on jest nośnikiem środków w ochronie zdrowia, system musi zwrócić się ku płaceniu za jakość. Także w POZ-ach. 

- Stawka kapitacyjna jest dobra. Daje bezpieczeństwo i szansę pokryć pewne koszty stałe. Musimy jednak iść w tym kierunku, którego oczekują również pacjenci - w kierunku płacenia najlepiej za efekt medyczny, a przynajmniej za serwis - zaznaczył.

Większe finansowanie? "Skuteczną drogą jest włączanie się w opiekę koordynowaną"

Podczas zorganizowanego z inicjatywy posłanki Barbary Dziuk spotkania w siedzibie ŚIL padły także pytania o ewentualne zwiększenie finansowania POZ-ów.

- Jak przy obecnej inflacji POZ-y mają dalej funkcjonować? Koszty średnio wzrosły o 20-30 proc., narasta zjawisko pacjentów nieubezpieczonych. Przy braku wyrównania inflacji w stawkach kapitacyjnych POZ-y po prostu przestaną istnieć - przytoczył pytanie Marty Mularskiej, specjalistki medycyny rodzinnej prezes ŚIL, dr n. med. Tadeusz Urban.

Jak przypomniał obecny na spotkaniu prezes NFZ, wzrost stawki w POZ wyniósł w tym roku ok. 12 proc., na co złożyło się podniesienie o 4 proc. wyceny wszystkich świadczeń i wzrost finansowania o ok. 6 proc. wynikający z podwyżki minimalnego wynagrodzenia. 

- Ten wzrost 6-procentowy był kwotowo znacznie wyższy, niż środki, które w poprzedniej regulacji minimalnego wynagrodzenia były kierowane do POZ-ów - podkreślał Filip Nowak.

Jak jednak dodał, najprostszą, najszybszą i najbardziej skuteczną drogą do pozyskania większego finansowania jest włączanie się przychodni w opiekę koordynowaną i w nowe działania, które są dodatkowo finansowane.

- To ścieżka, którą będziemy podążać. Nie rewolucyjnie, tylko ewolucyjnie. To nie jest tak, że my kogoś do czegoś zmuszamy, raczej staramy się zachęcić poprzez zachęty finansowe. Jesteśmy także do dyspozycji jeśli są potrzeby skorzystania z pomocy organizacyjnej, doradczej - zapewniał szef NFZ-u. 

Jak zaznaczył, wysokość wzrostu wyceny świadczeń w poszczególnych segmentach ochrony zdrowia - w POZ-ach, szpitalach czy AOS-ach - wynika z analiz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, opartych m.in. na strukturze zatrudnienia w poszczególnych obszarach systemu ochrony zdrowia oraz ponoszonych kosztach. 

Według prezesa Nowaka, nie ma reformy POZ bez poprawienia finansowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, świadczonej często także przez przychodnie. Na reformę systemu, jak zaznaczył, należy patrzeć także przez pryzmat reformy szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i izb przyjęć.

- Są to elementy tak ze sobą związane, że trzeba pracować nad SOR-ami, izbami przyjęć, nocną i świąteczną opieką oraz POZ razem. My to robimy -zapewniał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze