O lekach w Sejmie: opozycja krytycznie o skali współpłacenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2012 16:59

Nowela ustawy refundacyjnej nadal nie rozwiązuje wielu problemów lekarzy i aptekarzy, a największe oszczędności dla NFZ przyniesie współpłacenie pacjentów przewlekle chorych, regularnie przyjmujących leki - przekonywała Halina Szymiec-Raczyńska z Ruchu Palikota.

Podczas czwartkowej (26 stycznia) sejmowej debaty na temat sytuacji w służbie zdrowia po wejściu w życie ustawy refundacyjnej Szymiec-Raczyńska podkreśliła, że w Polsce poziom współpłacenia przez pacjentów za leki jest jednym z najwyższych w Europie.

Posłanka utrzymywała, teraz największe oszczędności dla NFZ przyniesie współpłacenie za leki przez pacjentów chorych na przewlekłe choroby wymagające regularnego przyjmowania leków.

Piotr Chmielowski (RP) zwrócił uwagę, że po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej Polska wyprzedza USA w wydatkach publicznych na leki w relacji do ich ceny: w USA jest to 32 proc., w Polsce 37 proc. - Z tą tylko różnicą, że Polska jest w Europie, a w Europie ta średnia to ok. 60 proc. - twierdził Chmielowski.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum