O HIV wiemy coraz więcej, ale wciąż czekamy na szczepionkę. Moderna rozpoczęła badania

Autor: oprac. JKB • Źródło: Medicalxpress, Rynek Zdrowia09 czerwca 2021 16:20

Ponad 40 lat temu ujawniono pierwsze przypadki HIV/AIDS, które podniosły społeczną świadomość. Marzenie o szczepionce jest możliwe do spełnienia.

O HIV wiemy coraz więcej, ale wciąż czekamy na szczepionkę. Moderna rozpoczęła badania
Szczepionka na HIV pomogłaby wielu chorym. Fot. Shutterstock
  • W ostatnich miesiącach naukowcy z całego świata skupili się na znalezieniu skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19
  • Rozwój technologii mRNA może pomóc także w stworzeniu szczepionki przeciw HIV
  • Nierówności w dostępie do leków antyretrowirusowych uniemożliwia w niektórych miejscach na świecie przeprowadzenie skutecznego leczenia

Jak podaje Medicalxpress, na świecie żyje około 37 milionów osób z HIV. Są oni znacznie bardziej narażeni na śmierć wywołaną koronwirusem, niż inni ludzie.

Co dalej z leczeniem chorych na HIV?

Zgodnie z danymi podanymi przez Medicalxpress z całego grona chorych na HIV, poddanych leczeniu ratującemu życie jest 27 milionów pacjentów. HIV wciąż pozostaje tematem tabu, choć tak naprawdę naukowcy wiedzą o tym wirusie coraz więcej i starają się przełamywać stereotypy związane z zakażeniami.

Coraz więcej państw wprowadza pomocne projekty, które pomagają zakażonym pokonać wstyd – dzięki temu zainteresowani otrzymują poradę medyczną, pomoc psychologiczną oraz informacje o dostępnych formach leczenia. Choć znaczna grupa chorych na HIV ma regularny dostęp do terapii zwanej antyretrowirusową (ART), która znacznie zmniejsza ilość wirusa w organizmie. Ciągłe nierówności w dostępie do leków może wyeliminować jedynie szczepionka.

Szczepionka nadzieją dla wszystkich

Stereotypy dotyczące chorych na HIV/AIDS znacznie ograniczają szerzenie świadomości społecznej. Według badań przeprowadzonych w Krajowym Programie Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczeniu AIDS mniej niż 10% Polaków wykonało kiedykolwiek test na HIV. Dlatego też wciąż istnieją osoby, które nie zdają sobie sprawy z zakażenia.

Niewątpliwym sukcesem obserwowanym przez ludzi na całym świecie było uzyskanie pierwszej szczepionki przeciwko COVID-19. Badacze nie ukrywają, że sukces spowodowany tym odkryciem, pozwoli na dalsze badania w kierunku wykorzystania mRNA przy innych zakażeniach. Jak czytamy w Medicalxpress, Moderna w styczniu tego roku ogłosiła, że rozpoczęła pierwszą fazę badań klinicznych szczepionek dla przeciwko HIV.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum