Nowy raport NFZ. Fundusz publikuje wydatki na leczenie Polaków w 2021 r. Dane zaskakują

Autor: oprac. WOK • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia30 czerwca 2022 05:59

NFZ przygotował raport, w którym podsumował refundację leczenia w 2021 roku, w tym koszty świadczeń oraz leków. Z analizy wynika, że niemal 24,5 mld zł przeznaczamy na opiekę zdrowotną dla zaledwie 1 proc. mieszkańców Polski. - To zaskakuje - przyznają analitycy.

Nowy raport NFZ. Fundusz publikuje wydatki na leczenie Polaków w 2021 r. Dane zaskakują
NFZ publikuje najnowsze dane o kosztach leczenia Polaków Fot. PAP/Leszek Szymański
 • Średni koszt leczenia (ze środków publicznych) jednego pacjenta w 2021 r. wyniósł ok. 2,6 tys. zł - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Centralę NFZ
 • Pięć lat temu średni koszt leczenia jednego pacjenta w Polsce był niższy o 400 zł
 • Z danych zamieszczonych w prowadzonym przez NFZ portalu Zdrowe Dane wynika, że świadczenia dla 20 proc. pacjentów w Polsce pochłaniają 80 proc. budżetu NFZ na leczenie i leki
 • - Nowy raport NFZ w praktyce pokazuje, na czym polega solidaryzm społeczny - podaje Narodowy Fundusz Zdrowia w komentarzu do raportu

Leczenie za publiczne pieniądze. Na czym w praktyce polega solidaryzm społeczny?

- Zespół analityków NFZ przeanalizował koszty leczenia pacjentów (świadczenia medyczne i leki) w 2021 roku. Wyniki pokazały, jak działa zasada solidaryzmu społecznego w ochronie zdrowia - informuje NFZ w komunikacie na temat raportu o kosztach leczenia Polaków w 2021 roku.

Z analiz Funduszu wynika, że średni koszt leczenia (w ramach środków publicznych - red.) jednego pacjenta w 2021 r. wyniósł ok. 2,6 tys. zł. Informacje zamieszczone w prowadzonym przez NFZ portalu Zdrowe Dane wskazują, że świadczenia dla 20 proc. pacjentów w Polsce pochłaniają 80 proc. budżetu NFZ na leczenie i leki.

- W Polsce mamy solidaryzm społeczny w ochronie zdrowia. Sprowadza się on do prostej zasady, że każdy obywatel, niezależnie od wieku, stanu zdrowia, płci i przede wszystkim niezależnie od wysokości płaconej składki zdrowotnej powinien otrzymać pomoc medyczną - przypomina NFZ.

- Główną zasadą solidaryzmu społecznego jest bieżące finansowanie opieki zdrowotnej osobom chorym ze składki zdrowotnej, którą opłacają osoby zdrowe. To oczywiście duże uproszczenie, ale pokazuje mechanizm działania solidaryzmu - wyjaśnia Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Analiz i Innowacji w Centrali NFZ.

Zespół analityków NFZ zebrał dane z ostatnich lat. Specjaliści policzyli, ile kosztowało leczenie Polaków, w tym koszty świadczeń medycznych i leków. Analiza pokazuje, jak w praktyce działa solidarnym społeczny.

Ile kosztuje leczenie pacjentów?

Na świadczenia medyczne i leki, które można dopasować do konkretnego pacjenta lub świadczenia, NFZ wydał w 2021 roku blisko 83 mld zł. Średnio koszt leczenia jednego pacjenta przekroczył 2,6 tys. zł. Pięć lat temu średni koszt leczenia był niższy o 400 zł.

Okazuje się, że środki przeznaczone na świadczenia dla 100 „najdroższych” pacjentów wystarczyłby na leczenie ponad 57 tys. „średnich” pacjentów. Słowem „najdroższy”, wyłącznie na potrzeby raportu, analitycy określili pacjentów, za których leczenie NFZ zapłacił najwięcej. Jednocześnie są to najciężej chorzy pacjenci, którzy wymagali np. kosztownych terapii.

- Potwierdziło się, że znacząca część środków jest przeznaczana na dość niewielką liczbę pacjentów. Ciekawym jest fakt, że w analizowanym obszarze, jak w wielu innych, obserwujemy tzw. Zasadę Pareta: 80 proc. budżetu jest przeznaczane na potrzeby zdrowotne 20 proc. najbardziej potrzebującej populacji - komentuje Filip Urbański, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Innowacji w Centrali NFZ.

- Muszę przyznać, że wniosek z analizy rozkładu kosztów na populację jest dość zaskakujący. Okazuje się, że niemal 24,5 mld zł przeznaczamy na świadczenia dla - uwaga - 1 proc. populacji (mieszkańców naszego kraju) - dodaje Urbański.

Jeśli zatem uszeregujemy mieszkańców Polski pod względem kosztu leczenia od „najdroższych” do „najtańszych”, to koszt leczenia 1 proc. „najdroższych pacjentów” wynosi 24,5 mld zł z 83 mld zł analizowanych.

Kto najczęściej korzysta z leczenia?

Analitycy NFZ porównali też wiek i płeć pacjentów z kosztami ich leczenia. Z analizy wynika, że najwięcej środków na leczenie NFZ wydaje na pacjentów w grupach:

 • 0-4 lata
 • 60-64 lata
 • 65-69 lat
 • 70-74 lata.

Po drugiej stronie - wśród osób, które generują najniższe koszty leczenia - są pacjenci w wieku 20-24 lata i 25-29 lat.

Więcej informacji o raporcie „Wartość refundacji świadczeń i leków” - na stronie portalu Zdrowe Dane: ezdrowie.gov.pl.

Prezes NFZ: Pracujemy nad stałym rozwojem portalu Zdrowe Dane

Portal „Zdrowe Dane” powstał w 2019 roku z inicjatywy Adama Niedzielskiego, ówczesnego prezesa NFZ. Dane gromadzone w portalu, są podzielone na 4 części:

 • Raporty: opracowania cykliczne lub okazjonalne, które dotyczą wybranych chorób lub hospitalizacji i działalności POZ. Podstawą do przygotowania raportów są dane, które gromadzi NFZ
 • Zestawienia: publikacje danych, które powstały na zlecenie innych instytucji
 • Monitorowanie: publikacje, które pokazują, jak zmiany dotyczące np. finansowania świadczeń wpływają na realizację tych świadczeń
 • Porównanie placówek: to dane, które pokazują, jak wygląda leczenie konkretnych chorób w konkretnych placówkach medycznych.

- Pracujemy nad stałym rozwojem portalu Zdrowe Dane. Wszystkie raporty i dane udostępniamy bezpłatnie, zarówno dla kadry zarządzającej placówkami medycznymi, jak i dla pacjentów, aby dzięki informacjom w portalu, mogli m.in. świadomie podejmować decyzję o tym, gdzie będą się leczyć - podkreśla Filip Nowak, prezes NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum