Nowy prezes NFZ na nowe czasy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2014 20:32

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział w czwartek (29 maja) dziennikarzom, że Tadeusz Jędrzejczyk to kompetentna osoba na stanowisko prezesa NFZ. Dodał, że jest on dyrektorem oddziału funduszu, jest "osobą z tego systemu, więc zna system, zna Fundusz".

Neumann podkreślił, że przed nowym prezesem NFZ stoją duże wyzwania, ponieważ od 2015 r. mają wejść w życie rozwiązania z pakietu kolejkowego oraz onkologicznego przygotowane przez resort zdrowia.

- Chodzi także o zmiany w funkcjonowaniu NFZ, więc to będzie prezes, który od 1 stycznia będzie musiał te zmiany przeprowadzić we współpracy z ministerstwem - wyjaśnił i zaznaczył, że według tych nowych przepisów współpraca MZ i NFZ będzie znacznie lepiej opisana w prawie.

- NFZ to nie będzie już instytucja niezależna, niepodległa, poza kontrolą ministra zdrowia, kreująca własną politykę zdrowotną. To będzie raczej instytucja, która będzie realizowała politykę zdrowotną ministra - podkreślił wiceminister. Jedna ze zmian zakłada, że prezesa NFZ będzie powoływał nie premier, a minister zdrowia. Inna, że wycena procedur medycznych zostanie przeniesiona z NFZ do Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum