PAP, RZ/Rynek Zdrowia | 15-06-2015 18:44

Nowy minister zdrowia: jakie ma doświadczenie w polityce?

Znany kardiochirurg prof. Marian Zembala, wskazany przez premier Ewę Kopacz w poniedziałek (15 czerwca) jako nowy minister zdrowia jest radnym PO w sejmiku woj. śląskiego. W wyborach prezydenckich poparł Bronisława Komorowskiego.

Prof. Marian Zembala, Fot. PTWP

Profesor zastępuje ministra Bartosza Arłukowicza, który podał się do dymisji. W ubiegłym roku podczas X Forum Rynku Zdrowia w Warszawie prof. Marian Zembala przywołał słowa b. ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religi o tym, że ktokolwiek byłby szefem tego resortu, prędzej czy później zetknie się z problemami, które go przerosną.

Mówił też, że jednym z priorytetów w systemie ochrony zdrowia powinno być sprawne poprawianie koszyka świadczeń gwarantowanych.

- W niektórych obszarach potrzebna jest większa ingerencja państwa, a w niektórych państwo powinno odpuścić - przekonywał. Jednocześnie zaznaczył, że przy rozważaniu zmian powinno się najpierw przeanalizować, jak dane rozwiązanie funkcjonuje w innych krajach.

W 2015 roku prof. Marian Zembala zdobył mandat radnego Sejmiku Województwa Śląskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, deklasując - z wynikiem 27 tys. głosów - swoich kontrkandydatów.

W maju wystąpił podczas ostatniej konwencji wyborczej Bronisława Komorowskiego przez drugą turą wyborów - w Gliwicach. Anonsując jego przemówienie obecny minister sprawiedliwości Borys Budka przedstawił go jako "symbol Śląska".

Sam Zembala akcentował, że symbolem Śląska są ludzie, etos pracy, wzajemny szacunek i zgoda. Zwracając się do młodych ludzi przekonywał, że Polska "jest krajem spełniającym się". Podkreślił jednocześnie, że "jeszcze jest bardzo dużo do zrobienia".