Nowoczesna żąda informacji MZ ws. dostępu do legalnej aborcji na Podkarpaciu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2016 14:03

Posłanki Nowoczesnej zwróciły się w piątek o przedstawienie przez ministra zdrowia w Sejmie informacji ws. dostępu kobiet do legalnej aborcji na Podkarpaciu. Jak mówiła Katarzyna Lubnauer, w regionie tym wszyscy lekarze podpisali klauzule sumienia.

Nowoczesna chce wiedzieć, w jaki sposób MZ zapewni mieszkankom Podkarpacia dostęp do legalnej aborcji Fot. Archiwum

- Na Podkarpaciu mamy obecnie sytuację, w której w żadnym szpitalu nie można dokonać legalnej aborcji, ponieważ wszyscy lekarze pracujący w publicznych szpitalach dołączyli, w ramach klauzuli sumienia, do grupy lekarzy, którzy takich zabiegów nie dokonują - mówiła Lubnauer na piątkowej konferencji prasowej.

W tej sytuacji - poinformowała - klub Nowoczesnej złożył w Sejmie wniosek o informację ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w tej sprawie.

- Wezwaliśmy pana ministra, żeby przedstawił nam w jaki sposób polskie państwo, czyli Ministerstwo Zdrowia, ma zamiar zapewnić polskim kobietom mieszkającym na Podkarpaciu dostęp do legalnej aborcji - powiedziała wiceszefowa klubu Nowoczesnej.

Przypomniała, że o informację na temat sytuacji w podkarpackich szpitalach zwracała się już w piątek rano na początku obrad Sejmu. - Ponieważ nasz wniosek formalny został odrzucony, w związku z tym zwracamy się do marszałka, żeby taki punkt znalazł się w porządku przyszłego posiedzenia Sejmu - zaznaczyła posłanka Nowoczesnej.

Przed piątkowym blokiem głosowań w Sejmie Lubnauer zwróciła się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zwołanie Konwentu Seniorów i uzupełnienie porządku obecnych obrad o punkt dotyczący informacji Sejmu na temat podkarpackich szpitali. Kuchciński odpowiedział, że nie widzi takiej możliwości. Zwrócił się do posłanki Nowoczesnej, by o informację resortu zdrowia wystąpiła na piśmie.

O sytuacji w podkarpackich szpitalach pisała dwa dni temu "Gazeta Wyborcza". Według "GW", klauzulę sumienia podpisali ostatnio lekarze ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia, a kilka tygodni wcześniej to samo zrobili lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie - a to oznacza, że na Podkarpaciu nie ma placówki, w której kobieta może legalnie usunąć ciążę.

Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonać w trzech przypadkach - gdy zagraża ona zdrowiu i życiu kobiety, gdy jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa), albo gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum