Nowoczesna za umożliwieniem młodzieży wizyt u specjalistów bez zgody rodzica

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2017 17:08

Umożliwienie młodzieży powyżej 15. roku życia wizyt u lekarzy: ginekologa, dermatologa i urologa, bez zgody rodzica - taki jest główny cel przygotowanego przez Nowoczesną projektu zmian w przepisach, który jeszcze w piątek ma zostać złożony w Sejmie.

Nowoczesna za umożliwieniem młodzieży wizyt u specjalistów bez zgody rodzica
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska poinformowała na piątkowej konferencji prasowej, że chodzi o projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta oraz ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Projekt - jak powiedziała posłanka Nowoczesnej Monika Rosa - ma na celu umożliwienie "osobom małoletnim, ale już mogącym rozpocząć życie seksualne, od 15 roku życia, możliwość pójścia na badania, na konsultacje, na porady do lekarza ginekologa, dermatologa i do urologa".

- Nie oszukujmy się, jeśli nastolatkowie rozpoczynają życie seksualne, a tak jest, powinni mieć możliwość pójścia do tych lekarzy, do skonsultowania się bez opieki rodzica - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

Jak dodała obecnie często zdarza się, że nastolatkowie mając możliwość wizyty u lekarzy tych specjalizacji z rodzicem na taki ruch się nie decydują.

- Traktujemy to jako element edukacji seksualnej, bo nie w każdym domu istnieje otwarta przestrzeń do prowadzenia rozmów na tematy intymne, takie jakie pojawiają się na spotkaniach z lekarzem specjalistą - wskazała Hennig-Kloska.

Dodała, że propozycja Nowoczesnej usunie niespójność prawa, na którą wskazywali Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich.

W marcu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wskazywał m.in. na niespójność regulacji w zakresie praw pacjenta oraz wykonywania zawodu lekarza z przepisami Kodeksu karnego, z którego wynika, że współżycie z małoletnim poniżej 15. roku życia stanowi przestępstwo.

- Innymi słowy współżycie z małoletnim powyżej 15.roku życia jest prawnie dozwolone. Oznacza to, że małoletni powyżej 15.roku życia mogą podejmować współżycie bez konsekwencji prawnych, ale przy tym nie mają możliwości samodzielnego, na podstawie własnej, prawnie skutecznej zgody, skorzystania z porady ginekologicznej lub urologicznej w celu skontrolowania swojego stanu zdrowia - stwierdził wówczas rzecznik.

Zaznaczył jednocześnie, że potrzeba wizyty u ginekologa lub urologa nie musi mieć związku z podjęciem przez młodego pacjenta współżycia, ani wiązać się z przepisaniem środków antykoncepcyjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum