Nowoczesna i PSL apelują do premiera o spotkanie ws. służby zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2018 14:02

Nowoczesna i PSL w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego apelują o spotkanie oraz stworzenie "platformy" do wspólnej rozmowy na temat ochrony zdrowia - poinformowali we wtorek liderzy obu partii. Według nich to sprawa, w której należy działać ponadpartyjnie i wspólnotowo.

Partie zachęcają premiera do rozmowy nt. ochrony zdrowia Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na wtorkowej konferencji prasowej szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer wskazywała, że zadaniem polityków jest dobrze zorganizować służbę zdrowia.

Posłanka podkreśliła, że Nowoczesna i PSL mają różne programy dotyczące ochrony zdrowia, ale - jak mówiła - partie łączy to, że wiedzą, iż są dziedziny życia, o których należy rozmawiać wspólnie.

W jej ocenie realna reforma służby zdrowia trwa nawet kilkanaście lat. - Dlatego trzeba stworzyć program minimum, który byłby kontynuowany przez kolejne ekipy - podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że w liście do premiera PSL i Nowoczesna zachęcają go do współpracy. - Jesteśmy na nią otwarci pomimo ogromnych różnic - zaznaczył.

W jego ocenie wiele zrobiono w sprawie podniesienia standardów w opiece medycznej. - Teraz trzeba postawić na człowieka, na jego godne miejsce pracy, godne warunki pracy i godną dostępność do służby zdrowia - mówił lider ludowców.

Jego zdaniem żaden rząd przez ponad 25 lat nie postawił wystarczająco na zdrowie. - W tym liście jest prośba do pana premiera o jak najszybsze spotkanie w tej sprawie. Mamy konkretne propozycje nie tylko zwiększenia nakładów (na służbę zdrowia), ale lepszego wykorzystania tych nakładów - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

W przekazanym PAP liście do premiera politycy PSL i Nowoczesnej podkreślili: "Jako, wybrani przez Polaków, politycy musimy wykazać się odpowiedzialnością i przewidywalnością. Musimy odłożyć na bok bieżące waśnie, spory i polityczne różnice, natychmiast usiąść do stołu i jak najszybciej wypracować rozwiązania, które powstrzymają postępującą zapaść systemu ochrony zdrowia".

"Wzywamy też wszystkie odpowiedzialne siły polityczne, organizacje społeczne do udziału w trybie pilnym w debacie na temat kondycji systemu ochrony zdrowia. (...) Oczekujemy od rządu konkretnych działań podejmowanych w porozumieniu ze wszystkimi siłami politycznymi" - czytamy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum