Nowoczesna: celem tej ustawy jest likwidacja in vitro, jesteśmy za jej odrzuceniem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2016 22:10

Nowoczesna opowiedziała się za odrzuceniem poselskiego projektu dotyczącego in vitro i wzmocnienia ochrony zarodka. Celem tego projektu jest całkowita likwidacja in vitro w Polsce - uznali przedstawiciele klubu.

Nowoczesna: celem tej ustawy jest likwidacja in vitro, jesteśmy za jej odrzuceniem
Nowoczesna zadeklarowała, że będzie podejmować wszelkie działania w kierunku zapewniania pełnego finansowania terapii metodą in vitro. Fot. Archiwum

W czwartek (22 września) wieczorem posłowie dyskutują na temat poselskiego projektu, który ma m.in. zmienić definicję zarodka i wzmocnić jego ochronę. Zgodnie z nim w procedurze in vitro będzie można tworzyć tylko jeden zarodek, który należy umieścić w ciele kobiety w ciągu 72 godzin.

Michał Stasiński (Nowoczesna) ocenił, że celem projektowanej ustawy jest całkowita likwidacja in vitro w Polsce. Jak mówił, oznacza to dramat wielu ludzi w Polsce, którzy chcą być rodzicami, a nie mogą.

- In vitro jest to procedura, która nie niszczy życia nienarodzonych; w tym kraju nie został zniszczony żaden zarodek - podkreślał.

- Wzywam państwa i bardzo proszę o odrzucenie tej ustawy w pierwszym czytaniu - dodał.

Marek Ruciński (Nowoczesna) mówił do wnioskodawców, że nie mają prawa decydować, jaki sposób leczenia niepłodności wybiorą pacjenci.

- Nie jesteście sumieniem narodu, nie macie również prawa mówić ludziom, co jest etyczne, a co nie  - powiedział.

- Bez względu na przyszłość tego projektu Nowoczesna będzie podejmować wszelkie działania w kierunku zapewniania pełnego finansowania terapii metodą in vitro. Nowoczesna jako partia prorodzinna zagłosuje przeciwko procedowanej ustawie - zadeklarował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum