Nowicka do Arłukowicza ws. gender w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2014 14:59

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka zaapelowała do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o powołanie w resorcie zdrowia zespołu ds. gender w ochronie zdrowia. Jak argumentuje Nowicka, obecnie potrzeby kobiet są w polityce zdrowotnej niedoceniane.

Nowicka mówiła o tym podczas konferencji prasowej w Sejmie w piątek (7 marca) w przeddzień Dnia Kobiet. - Ten zespół miałby monitorować (...) czy w wystarczającym stopniu, na wszystkich etapach leczenia, perspektywa płci jest uwzględniana - mówiła wicemarszałek. 

Nowicka podkreślała, że obecnie bardzo często potrzeby kobiet są w polityce zdrowotnej niedoceniane. Jako przykład podała antykoncepcję hormonalną, którą kobiety często stosują przez większą część życia, a która nie jest refundowana.

- Kobieta jest skazana na stosowanie antykoncepcji, ale nie ma dofinansowania, są kłopoty z dostępnością, są lekarze, którzy uważają, że antykoncepcja nie powinna być przez kobiety stosowana - wskazywała wicemarszałek. 

Nowicka mówiła też o chorobach, które mają różne objawy i różny przebieg zależnie od płci. Jako przykład podała zawał serca. - Objawy u kobiet i u mężczyzn są różne, u kobiet trudniej zdiagnozować zawał serca, terapia jest stosowana głównie na lekach testowanych na mężczyznach, co powoduje, że nie zawsze są one skuteczne, dlatego o wiele więcej kobiet umiera - alarmowała Nowicka. 

Przykłady nierówności płciowej w medycynie podał na konferencji także ginekolog, dr Grzegorz Południewski. Wskazywał, że nierówne jest np. podejście do profilaktyki nowotworowej. - Profilaktyka nowotworowa u kobiet rzeczywiście jest w Polsce prowadzona, ale takiej profilaktyki w stosunku do mężczyzn praktycznie się nie prowadzi - zaznaczył Południewski. 

Nierówność dotyczy też - zdaniem ginekologa - np. szczepień przeciwko wirusowi HPV, który może powodować m.in. raka szyjki macicy. - W Polsce wszystkie działania profilaktyczne dotyczą ewentualnych szczepień młodych dziewcząt. Nikt nie patrzy, że ewentualne szczepienie mężczyzn, nastolatków dałoby bardzo dobry efekt ograniczenia rozszerzania się infekcji HPV i chroniłoby zarówno kobiety, jak i mężczyzn - podkreślił lekarz.

Nowicka wskazała, że wszystkie te przykłady świadczą o tym, jak ważne jest gender w medycynie, dlatego proponuje, aby zespół w Ministerstwie Zdrowia monitorował politykę zdrowotną właśnie pod kątem perspektywy płci. Poza lekarzami w zespole mieliby się znaleźć specjaliści i specjalistki z innych dziedzin m.in.: nauk społecznych, farmacji. Zespół ma być wzorowany na modelu przyjętym przez WHO. 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk powiedział PAP, że do resortu nie dotarł na razie oficjalny wniosek Nowickiej. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum