Nowe zalecenia dla podróżnych od Rady UE. Kwarantanna i testy nie będą wymagane u zaszczepionych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 czerwca 2021 15:22

Rada UE zaktualizowała zalecenia dotyczące podróżowania w czasie pandemii COVID-19. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mają powody do zadowolenia.

Nowe zalecenia dla podróżnych od  Rady UE. Kwarantanna i testy nie będą wymagane u zaszczepionych
Kwestia podróżowania została doprecyzowana przez Radę UE. Fot. Shutterstock
  • Rada UE zdecydowała się na zaktualizowanie zaleceń związanych z podróżowaniem w czasie pandemii 
  • Posiadacze paszportów covidowych oraz ozdrowieńcy nie będą musieli przechodzić kwarantanny ani testów
  • W przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej, państwa członkowskie będą mogły w każdej chwili uruchomić tzw. hamulec bezpieczeństwa

Rada UE zaktualizowała w poniedziałek (14 czerwca) zalecenia dot. podróżowania w związku z Covid-19. Zgodnie z nimi posiadacze świadectw szczepień nie powinni podlegać testom ani kwarantannie. Podobnie jak osoby wyzdrowiałe posiadające zaświadczenie, że od daty pozytywnego wyniku testu minęło mniej niż 180 dni.

Ważne zmiany w unijnych zaleceniach

- Posiadacze świadectw szczepień wydanych zgodnie z unijnym rozporządzeniem dotyczącym cyfrowych świadectw Covid nie powinni podlegać testom ani kwarantannie/samoizolacji, jeśli są w pełni zaszczepieni szczepionką zatwierdzoną przez Europejską Agencję leków (EMA) i minęło co najmniej 14 dni od pełnego zaszczepienia. Państwa członkowskie mogłyby również znieść takie ograniczenia po pierwszej dawce serii dwudawkowej - czytamy w komunikacie wydanym przez Radę UE.

- Osoby wyzdrowiałe posiadające zaświadczenie stwierdzające, że od daty pozytywnego wyniku testu minęło mniej niż 180 dni, nie powinny podlegać badaniu ani kwarantannie/samoizolacji - zdecydowały państwa UE.

Zgodnie z zaleceniami Rady nie powinno się też wymagać poddania się kwarantannie od osób nieletnich, jeśli nie jest to wymagane od osoby im towarzyszącej, na przykład dlatego, że są to osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy.

Czytaj więcej: Paszporty covidowe. Od kiedy i jak je pobrać? RAPORT

Plan B w przypadku pogorszenia sytuacji

Zgodnie z poniedziałkowymi uzgodnieniami, państwa członkowskie UE powinny nadal zdecydowanie zniechęcać do wszelkich podróży, które nie są niezbędne do i z obszarów o wysokich wskaźnikach zakażeń.

Jeżeli sytuacja epidemiczna w jakimś regionie szybko się pogarsza, to państwa członkowskie mogą uruchomić tzw. hamulec bezpieczeństwa. Czyli przywrócić również dla osób zaszczepionych i ozdrowiałych obowiązek testów lub kwarantanny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum