×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Od 22 czerwca ratownik poda ketaminę i pobierze krew. Wchodzą nowe uprawnienia

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, RCLOpublikowano: 08 czerwca 2023 12:00

Od 22 czerwca ratownicy medyczni będą mogli samodzielnie przeprowadzać intubację dotchawiczą z użyciem środków analgetycznych i sedujących czy cewnikowanie pęcherza moczowego. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do komisji prawniczej w Rządowym Centrum Legislacji.

Od 22 czerwca ratownik poda ketaminę i pobierze krew. Wchodzą nowe uprawnienia
22 czerwca br. wejdą przepisy rozszerzające uprawnienia ratowników medycznych Fot. AdobeStock
 • Nowe przepisy przewidują także poszerzenie (m.in. o ketaminę i dopaminę) listy leków, które ratownicy mogą podać pacjentowi
 • Z aprobatą Ministerstwa Zdrowia nie spotkała się natomiast propozycja włączenia na listę oksytocyny 
 • Resort uwzględnił jednak wnioski regionalnych centrów krwiodawstwa dotyczące rozszerzenia kompetencji ratowników o możliwość  pobierania krwi
 • Ponadto ratownicy będą mogli również asystować przy drobnych zabiegach chirurgicznych. Z kolei na możliwość wykonywania ultrasonografii w ramach diagnostyki przedszpitalnej muszą poczekać

Ratownicy medyczni zyskają więcej uprawnień. Rozporządzenie w komisji prawniczej RCL

W drugiej połowie czerwca wraz z ustawą o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych wejdą w życie przepisy nowego rozporządzenia rozszerzającego katalog uprawnień tej grupy zawodowej. Chodzi o rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, którego projekt przeszedł już konsultacje i został skierowany do komisji prawniczej.

Projektowane przepisy przewidują rozszerzenie zakresu czynności, jakie mogą samodzielnie wykonywać ratownicy i poszerza listę leków, które mogą podać pacjentowi. Co do zasady utrzymują także rozwiązania zawarte w poprzednim rozporządzeniu.

-  Rozwiązania te zostały wypracowane na podstawie aktualnej wiedzy medycznej oraz ugruntowanej praktyki wykonywania świadczeń zdrowotnych przez ratowników medycznych - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. 

Na dotychczas obowiązującą listę czynności, które ratownicy mogą wykonywać samodzielnie, projektodawca włączył:

 • cewnikowanie pęcherza moczowego,
 • zakładanie sondy żołądkowej po zastosowaniu przyrządów nadgłośniowych lub intubacji,
 • wykonanie intubacji dotchawiczej u pacjenta przytomnego, z wykorzystaniem środków analgetycznych i sedujących
 • prowadzenie wentylacji nieinwazyjnej,
 • drenaż jamy opłucnej.

Rozszerzył także katalog leków dopuszczonych do samodzielnego podawania przez ratownika medycznego o:

 • Methoxyflurane – lek przeciwbólowy w formie wziewnej, stosowany w ratownictwie do leczenia silnego bólu, głównie urazowego, możliwy do samodzielnego dozowania przez pacjenta;
 • Tranexamicacid – lek o działaniu przeciwkrwotocznym;
 • Dobutaminum - syntetyczna amina katecholowa, pochodna dopaminy; lek stosowany w szczególności we wstrząsie kardiogennym i ostrej niewydolności serca; kluczowymi działaniami dobutaminy są: zwiększenie kurczliwości mięśnia sercowego, przyspieszenie akcji serca i rozszerzenie naczyń obwodowych z jednoczesnym zmniejszeniem oporu obwodowego;
 • Dopamini hydrochloridum - syntetyczna amina katecholowa, lek stosowany u pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego o podłożu kardiologicznym;
 • Ketaminum - szybko działający środek znieczulający do krótkich zabiegów niewymagających zwiotczenia mięśni szkieletowych, działa również przeciwbólowo i może być bezpiecznie stosowany również u dzieci;
 • Prasugrel – lek przeciwpłytkowy, lek ten umożliwia osiągnięcie szybkiego zahamowania receptorów płytkowych P2Y12 i prowadzi do lepszych wyników klinicznych niż zastosowanie klopidogrelu.

W stosunku do poprzedniego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2019 r. nowy rezygnuje ze wskazywania, jakimi drogami mogą być podawane produkty lecznicze (leki) przez ratownika medycznego, gdyż wynika to z charakterystyki produktów leczniczych i aktualnej wiedzy medycznej.

MZ przychylił się do wniosku RCKiK-ów. Odrzucił propozycję pielęgniarek

Projekt, przypomnijmy, określa szczegółowy zakres: medycznych czynności ratunkowych, które mogą udzielać ratownicy samodzielnie; czynności, które mogą wykonać na zlecenie lekarza, a także świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które ratownicy mogą realizować samodzielnie i na zlecenie lekarza. 

Przepisy odnoszą się do świadczeń wykonywanych przez ratowników: 

 • w podmiotach leczniczych;
 • w ramach ratownictwa górskiego i ratownictwa narciarskiego;
 • w ramach ratownictwa wodnego;
 • w ramach ratownictwa górniczego;
 • w ramach Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa;
 • na lotniskach;
 • w ramach wykonywania transportu sanitarnego i transportu medycznego;
 • w izbach wytrzeźwień;
 • w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego.

W drodze konsultacji lista leków, które mogą podawać ratownicy, została uzupełniona m.in. o ketaminę i dopaminę. Resort uwzględnił także wnioski regionalnych centrów krwiodawstwa dotyczące rozszerzenia kompetencji ratowników o możliwość pobierania krwi. Uprawnienie przewidziano w katalogu świadczenia zdrowotne inne niż medyczne czynności ratunkowe, które ratownik medyczny może wykonywać na zlecenie lekarza.

Znalazło się tu także asystowanie przy drobnych zabiegach chirurgicznych, które Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych chciała ograniczyć do zabiegów wykonywanych w szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć.

Podczas konsultacji pojawiły się także propozycje włączenia na listę leków  m.in. oksytocyny, a także umożliwienie ratownikom wykonywanie badań ultrasonograficznych w ramach diagnostyki przedszpitalnej. Jak jednak czytamy w raporcie z konsultacji, wprowadzenie USG do zespołów ratownictwa medycznego będzie możliwe docelowo, gdy uruchomione zostaną kursy USG z protokołów Fast. W sprawie oksytocyny, MZ podkreśliło, że w opinii konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej nie ma wskazań do rozszerzenia listy leków podawanych przez ratowników o ten lek.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 22 czerwca 2023 r., tj. równolegle z ustawą o zawodzie ratownika medycznego. Ustawa pozwala kierownikowi zespołu ratownictwa medycznego - ratownikowi i pielęgniarce, stwierdzać zgon, jeśli doszło do niego w trakcie akcji medycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze