Nowe przepustki covidowe w Izraelu. Konieczna aplikacja od ministerstwa zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 października 2021 06:23

Zielone przepustki covidowe zostały zaktualizowane przez władze Izraela. Obecnie konieczne jest skanowanie kodu QR przed wejściem do wybranych obiektów.

Nowe przepustki covidowe w Izraelu. Konieczna aplikacja od ministerstwa zdrowia
W Izraelu jeszcze 800 tys. osób nie przyjęło szczepionki. Fot. Shutterstock
 • Zielone przepustki funkcjonują w Izraelu od 18 sierpnia. W niedzielę 3 października wprowadzono nowe przepustki, które anulują dotychczasową wersję dokumentu
 • Każdy kod QR będzie musiał być zeskanowany za pomocą nowej aplikacji ministerstwa zdrowia
 • Zgodnie z danymi, w Izraelu wciąż nie przyjęło szczepionki 800 tys. obywateli, choć nie ma żadnych przeciwwskazań

Nowe zielone przepustki w Izraelu

System zielonych przepustek funkcjonuje w Izraelu od 18 sierpnia. Dokumenty od momentu ich wprowadzenia są wyposażone w kody QR, ale większość firm i instytucji zrezygnowała z ich skanowania przy weryfikacji osób wchodzących do restauracji, muzeum, na basen i do wielu innych miejsc publicznych.

W niedzielę zostały wprowadzone nowe przepustki, anulujące poprzednią wersję dokumentu. Obecnie każdy kod QR będzie musiał być zeskanowany za pomocą nowej aplikacji ministerstwa zdrowia. Władze zapowiedziały "poważne egzekwowanie" wymogu, który zacznie obowiązywać w czwartek.

Procedurze wymiany covidowych dokumentów towarzyszyły przejściowe problemy techniczne, co spowodowało, że ministerstwo ostatecznie dopuściło użycie poprzedniej wersji dokumentu jeszcze przez kilka dni.

Osoby niezaszczepione i dotąd niezakażone SARS-CoV-2 mogą otrzymać tymczasową przepustkę, która przez 72 godziny będzie potwierdzać ujemny wynik testu na Covid-19. Za wykonanie testu musi jednak zapłacić z prywatnej kieszeni każdy, kto kwalifikuje się do szczepień, ale nie chce ich przyjąć.

Czytaj: Izrael: poziom zakażeń po trzeciej dawce szczepionki przeciw Covid-19 aż 11 razy niższy niż po drugiej

Sytuacja epidemiczna w Izraelu

Urzędnicy zdecydowali, że dzieci w wieku szkolnym odwiedzające muzea w ramach zorganizowanych wycieczek będą zwolnione z obowiązku posiadania przepustek. Dokument nie będzie też obowiązywał w miejskich bibliotekach. Rozważane jest zniesienie wymogu zielonej przepustki w ogródkach restauracyjnych i podczas korzystania z różnych atrakcji na świeżym powietrzu.

Urzędnicy ministerialni, omawiając sytuację epidemiczną Izraela, podkreślili kwestie wzmożonej zachorowalności w społeczności arabskiej.

Według danych ministerstwa zdrowia wciąż 800 tys. Izraelczyków w liczącym 8,7 mln mieszkańców kraju nie przyjęło szczepionki na Covid-19 mimo braku formalnych przeszkód i zdrowotnych przeciwskazań. 

Czytaj: Izrael: Wracają obostrzenia covidowe. Zielona przepustka i limity w sklepach od przyszłego tygodnia

Nadwaga u dzieci. Prezes AOTMiT pozytywnie o projekcie programu profilaktyki

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze