Nowe obostrzenia w Polsce. Minister zdrowia potwierdza: najgorzej jest w dwóch województwach

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP22 września 2021 07:45

Liczba nowych zakażeń rośnie, zwiększa się też zajętość łóżek na oddziałach covidowych, coraz bardziej zasadne jest więc pytanie o nowe obostrzenia w Polsce. O to kiedy zostaną wprowadzone był we wtorek, 21 września, pytany minister zdrowia.

Nowe obostrzenia w Polsce. Minister zdrowia potwierdza: najgorzej jest w dwóch województwach
Oddział covidowy Fot. PAP/Leszek Szymański
 • Obostrzenia. Kiedy restrykcje zostaną na nowo zaostrzone w Polsce? Czy rząd planuje lockdown w powiatach, gdzie zakażeń jest najwięcej? M.in. o to był pytany minister zdrowia we wtorek, 21 września, w Sanoku
 • - Na razie nie jesteśmy na takim poziomie liczby zachorowań, żebyśmy podejmowali decyzje o obostrzeniach – odpowiadał Adam Niedzielski
 • Prognozujemy cały czas, że ta średnia liczba zakażeń na koniec września będzie w okolicach tysiąca - mówię o takiej średniej tygodniowej, czyli codziennie praktycznie występującej. To nie są jeszcze przedziały, w których takie decyzje chcielibyśmy podejmować - zastrzegł

Od kiedy nowe obostrzenia w Polsce?

Minister zdrowia na Podkarpaciu uczestniczył w Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Wziął też udział w otwarciu Centrum Symulacji Medycznej na Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.

Na briefingu, który odbył się w sanockiej uczelni, podkreślił, że na razie nie będą podejmowane decyzje o obostrzeniach.

- Prognozujemy cały czas, że ta średnia liczba zakażeń na koniec września będzie w okolicach tysiąca - mówię o takiej średniej tygodniowej, czyli codziennie praktycznie występującej. To nie są jeszcze przedziały, w których takie decyzje chcielibyśmy podejmować  - zastrzegł.

Czytaj również: Restauracje i hotele dla zaszczepionych bez lockdownu. Rząd szykuje zmianę przepisów

Cztery województwa najbliżej lockdownu LISTA To tu zakażeń i hospitalizacji jest najwięcej

MZ: najgorzej jest w dwóch województwach

Według ministra zdrowia nie może być tak, żeby "osoby odpowiedzialne, zaszczepione, ponosiły koszty nieodpowiedzialności osób, które się nie zaszczepiły, które doprowadziły do tego, że ryzyko transmisji było zwiększone".

Niedzielski poinformował również, że najtrudniejsza sytuacja, jeśli chodzi o zakażenia, jest w województwach lubelskim i podkarpackim. W tych dwóch regionach zajętych jest 30 proc. łóżek covidowych.

"W województwie podkarpackim i lubelskim tzw. zajętość łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19 przekroczyła 30 proc. dostępnej infrastruktury. W skali kraju jest to około 15 proc." - podał.

Minister poinformował również, że do sanockiego szpitala trafił czterdziestokilkuletni pacjent, który "niestety trafił od razu pod respirator".

- Była to osoba niezaszczepiona, jej stan jest ciężki. (…) Nie można lekceważyć kwestii szczepień. Liczba pacjentów +przyrastających+ w szpitalu w Sanoku podwaja się z tygodnia na tydzień  - zaznaczył szef MZ.

Z kolei w innym podkarpackim szpitalu w Łańcucie - jak powiedział minister - hospitalizowanych jest 50 osób z COVID-19. 49 z nich, jak przekazał, to osoby niezaszczepione.

Minister akcentował, że "fakty mówią same za siebie - w przeddzień dalszego rozwijania się czwartej fali pandemii wszyscy muszą zdać sobie sprawę z tego, jak potrzebne są szczepienia".

Niedzielski podkreślił, że postawa kontestowania szczepień zagraża zdrowiu i życiu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze